אאא

מנוחה נכונה: 70 שנה אחרי, רק אתמול (ראשון) זכו 86 יהודים שנרצחו בשואה, להגיע לקבר ישראל בשטרסבורג שבצרפת. 

הסיפור החל לפני כשלושה שבועות, אז נתגלה כי במעבדה בעיר מוחזקים שרידי גופותיהם של יהודים, מאז פעלו בקהילה היהודית להביאם לקבורה כדת. 

בהלוויה שהתקיימה אמש, השתתפו מאות בני אדם, שליוו את הארון היחיד שבתוכו הוכנסו כל השרידים. רבה הראשי של שטרסבוג הרב רנה גוטמן ניהל את הלוויה, בו השתתף גם ראש העיר שטרסבורג. 

כזכור, על פי הדיווח ב"דיילי מייל", מדובר בחלקי גופות של יהודים שנרצחו בתאי הגזים במחנה שטרוטהוף שבצפון מזרח צרפת, וקצין SS, רופא בשם אוגוסט הירט, שעמד בראש אוניברסיטת הרייך בשטרסבורג, לקח את הגופות למעבדה שם ערך בהם ניסוים שונים, לתועלת מדענים שחקרו את ה"גזע העלין". הוא הספיק להתאבד לפני שנשפט. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בקהילה היהודית היו בטוחים עד כה, כי כל הגופות נקברו בשנת 1946 בקבר אחים בעיר, אולם רק אמש (ראשון) חשפו הרשויות כי השרידים עדיין במעבדה. כעת יובאו גופות הקדושים לקבורה כהלכה. 

ההיסטוריון רפאל טולדנו, הסביר כי בין הממצאים במעבדה ישנה צנצנת עם חתיכות עור של הקדושים וכן מבחנות עם חלקי מעיים וקיבה. חלק מהגופות בותרו או נשרפו, לצורך המחקרים השונים. 

 בקהילה היהודית זועמים על הגילוי המאוחר, דובר מועצת המנהלים של ארגון המאגד את היהודים במקום אמר: "הגילוי מעלה שאלות קשות בנוגע למי שידע על השרידים ולמה הם לא נחשפו מוקדם יותר. אנחנו מצפים לחקירה מקיפה בעניין".