אאא

פרשת פישר: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (ראשון) שמונה שנות מאסר בפועל, על רב פקד לשעבר ערן מלכה, שהודה והורשע בהסדר טיעון בלקיחת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

השופט יעקב צבן קבע בפסק הדין: "הנאשם לא היה רק שומר סף של שלטון החוק, אלא מי שהיה אמור להחזיק ולחזק את הבניין של שלטון החוק, הנאשם פגע בעבודת המשטרה, הן במקרים ספציפיים והן באמון הציבור". 

על פי כתב האישום, מלכה הדליף פרטים מחקירות לרונאל פישר, שהשתמש בהם לטובת לקוחותיו, זאת בתמורה לסכומי כסף גדולים. 

בשלב הטיעונים לעונש דרשו במח"ש להטיל על מלכה את מלא העונש הניתן, כלומר עשר שנות מאסר, מנגד פרקליטיו טענו כי לאור מצבו הרפואי והודאתו יש להסתפק בשנתיים עד חמש שנים. במח"ש הביעו הבוקר סיפוק מגזר הדין. 

עו"ד קרן אלטמן ממח"ש תיארה בדיון הקודם, את מעשיו של מלכה: "מדובר בקצין משטרה שהעביר באופן שיטתי מידע כמוס לעורך דין שגייס על בסיס המידע לקוחות. אלה העבירו כספי שוחד שהשניים חלקו ביניהם והביאו לשיבוש חקירות. מדובר בתוכנית עבריינית מהפכנית וחדשנית. חריגות הפרשה נובעת מאופי השחיתות, התעוזה התחכום תוך שיבוש הליכי משפט באופן חסר עכבות. מדובר במקרה תקדימי שאין לו אח ורע".

מלכה קיבל את זכות המילה האחרונה, ופנה בדמעות לשופט יעקב צבן: "עצם המעמד כנאשם עבור קצין בכיר הוא עונש. בושה. אני מתבייש כל כך להיות במעמד הזה. אבל אני לא מאשים אף אחד. אני מאשים את עצמי. נרדמתי בשמירה על הערכים".

 "אני לא פושע. אין לי התנהגות עבריינית. הגעתי עד ליום הארור הזה במאי 2012 רק אחרי שהכרתי את האיש הזה. הייתי אדם שעשה כמעט הכול למען הזולת. למען הציבור. תרמתי מעבר לאדם רגיל במדינה. שמענו פה סיפורים מאנשים שלא רציתי שיספרו את מה שעשיתי להם בסתר. אני יכול להגיד שיש עוד עשרות מקרים".

הוא הוסיף:  "כל חיי עזרתי לאנשים שקופים. היום אני איש שקוף. אני אומר לבית המשפט - הודיתי, אני כל כך מצטער על מה שעשיתי. הלוואי ויכולתי להחזיר את הגלגל לאחור. זה היה מפגש בעייתי. הידרדרתי לתהומות שלא חלמתי עליהם. הייתי בתוך הקשר האידיוטי הזה ואיבדתי את הערכים שלי".

בשל תפקידו הרגיש לשעבר, כחוקר ביחידת להב 433, מוחזק מלכה במעצר בתנאי בידוד כבר חמישה חודשים. והיום, כאמור, נגזרו עליו שמונה שנות מאסר בפועל. כעת הוא יצא לשבועיים מעצר בית, בכדי להתכונן למאסר הארוך.