אאא

הפרקליטות הגישה היום (ב') תובענה משמעתית נגד ראש רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בנצי ליברמן, בעקבות החקירה המשטרתית שהתנהלה נגדו ולאחר שהתיק הפלילי בעניינו נסגר. את התובענה הגישו המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ואגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לבית הדין המשמעתי של עובדי המדינה.

בכתב התובענה, שהוגש באמצעות עו"ד תמר רוסמן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, ועו"ד יעל אמזלג-יניב מהנציבות, נטען כי חבר הכנסת לשעבר ואיש העסקים בהווה, עו"ד נחום לנגנטל, פנה לליברמן, שהיה בעבר שותפו בעסקי נדל"ן, כדי לקדם את ענייניו וענייני מקורביו האישיים והעסקיים.

לפי התובענה, על אף שליברמן היה מצוי במצב של ניגוד עניינים, הוא נענה לבקשת חברו והתערב בסוגיה שלא היתה אמורה להגיע לשולחנו. מדובר בפרויקט ספציפי שממנו התחייב ליברמן להרחיק את עצמו לחלוטין, במסגרת הסדר ניגוד העניינים שנחתם עמו בעת שנכנס לתפקיד. הסיבה להתחייבותו הייתה מעורבותו באותו פרויקט ממש כאיש עסקים פרטי בעבר. לנגנטל חברו היה אמור להרוויח מתוצאות ההחלטה.

המקרה הזה הוביל לחקירה פלילית שנוהלה בלהב 433. החשד המרכזי נגע להתנהלות השניים בנוגע לחברת קרדן נדל"ן יזום ופיתוח בע"מ שבה שימש ליברמן כיועץ חיצוני טרם מינויו לראשות רמ"י. ביחס לחברה זו חתם ליברמן עם מינויו לראש הרשות על הסדר למניעת ניגוד עניינים שבו התחייב שלא לעסוק בנושאים הקשורים לחברת קרדן ובפרט בפרויקט ספציפי שנבנה על יד קרדן בלוד. בפועל, ביצע ליברמן פעולות שונות לזירוז הטיפול בעסקאות נדל"ן של חברת קרדן ואף בקשר לפרויקט האמור.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

היועץ המשפטי לממשלה שקל להעמיד את ליברמן לדין פלילי בגין מעשיו. אולם לאחר שבחקירת המשטרה התברר שלאחר מעורבותו הפסולה של ליברמן בנושא - ובעקבות פנייה שנערכה אליו בנושא זה על ידי עורכי הדין של החברה המעורבת בפרויקט, דיווח ליברמן בדיעבד על מעורבות זו ליועץ המשפטי של הרשות, הוחלט להסתפק במיצוי הדין עימו במישור המשמעתי. לפיכך הוחלט שהתיק הפלילי ייסגר נוכח מיצוי האינטרס הציבורי בהליך המשמעתי.

חופשה על חשבונו

יש לציין כי מרגע פתיחת החקירה הפלילית, ליברמן מצוי בחופשה על חשבונו וכי בעניינו של עו"ד לנגנטל החליטה הפרקליטות לגנוז את תיק החקירה מחוסר ראיות מספיקות.

עורכי הדין ד"'ר יעקב וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר ממשרד וינרוט מסרו: "אנחו מברכים על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק הפלילי נגד מר ליברמן. סברנו לאחר קריאת החומרים כי היה מקום לסגור את התיק לגמרי, אולם את טענותינו במישור המשמעתי נשמיע באופן מסודר בבית הדין".