אאא

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את חוק הורות שוויונית שיזמה ח"כ רחל עזריה (כולנו) המציע מספר תיקונים בחקיקה כדי לעודד אבות לחלוק עם אמהות את משימות ההורות והטיפול בילדיהם.

על פי ההצעה אבות יוכלו לקחת שעת הנקה ולצאת מוקדם מהעבודה במשך ארבעה חודשים מסיום מחופשת הלידה. מטרת התיקון היא לאפשר חלוקה בין ההורים של האיסוף המוקדם, בעוד שהיום רק אמהות זכאיות לשעה זו.

עוד אושר בהצעת החוק כי שמה של "שעת ההנקה" יכונה מעתה "שעת הורות", והמונח "חופשת הלידה" יהפוך בחוק ל"תקופת לידה והורות", זאת במטרה לעודד אבות לממש את האפשרות להתחלק עם האם בחופשת הלידה.

פשרה: הביטוח הלאומי יבליט את האפשרות של אבות לקחת חופשת לידה

בהצעת החוק המקורית הוצע כי הביטוח הלאומי יהיה מחוייב לשלוח מידע להורים על זכויותיהם, אך חלק זה לא אושר בסוף, אולם נקבע כי יתווסף סעיף "בולט" למכתב הראשון לאמהות מהביטוח הלאומי המציין את האפשרות להתחלק בחופשת הלידה עם האב. לאחר קריאה טרומית החוק יקודם בתיאום עם משרדי הממשלה הרלוונטיים. עוד בטרם אושר החוק הביעו משרדי הכלכלה והאוצר תמיכה בחוק.

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יוזמת חוק הורות שוויונית: "בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים במשפחה הישראלית שלא באים לידי ביטוי בדיני העבודה. החוק הזה הוא מקבץ תיקונים שמטרתם לאפשר לבני זוג לחלק ביניהם את משימות גידול הילדים באופן שבו הם מחליטים כתא משפחתי. החוק מיטיב עם כל המשפחה: הילדים זוכים לגדול עם שני ההורים, האבות זוכים לזמן יקר עם הילדים, והאמהות זוכות לשותפות בגידול הילדים שמאפשרת להן להתחרות באופן שווה יותר בשוק העבודה".