אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב (שני) מסיבת עיתונאים מיוחדת בה חשף את זהות ראש המוסד הבא, זאת לאחר סיום כהונתו של ראש המוסד הנוכחי תמיר פרדו. כפי שהוערך, נתניהו מינה לתפקיד את יוסי כהן, המשמש כיום כיועץ לביטחון לאומי של נתניהו וכיו"ר המטה לביטחון לאומי. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור ישיר ב"כיכר השבת".

על התפקיד התמודדו גם רמי (רם) בן-ברק וסגן ראש המוסד נ'. בן ברק משמש כיום כמנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. הוא התגייס לסיירת מטכ"ל ב-1977 ונחשב ללוחם מעולה, קצין מצטיין ובעל שליטה באקדחים. לאחר שחרורו התגייס למוסד, שם שירת במשך שנים רבות באגף "קשת" שעוסק במעקבים, בחדירה למבנים ובהשגת חומרים.

כאמור, על התפקיד מתמודד גם סגן ראש המוסד נ'. נ' היה קצין מצטיין בצנחנים ושימש במוסד מפקד חוליה ב"קשת". ראש המוסד החדש יחליף את פרדו, שמונה לתפקיד בסוף 2010 במקומו של מאיר דגן, שעמד במשך 8 שנים בראש הארגון.

ראש המוסד הנבחר יוסי כהן (Miriam Alster/Flash90)

ראש המוסד הנבחר יוסי כהן (Miriam Alster/Flash90)

בין הדברים במסיבת העיתונאים אמר נתניהו: "אני רוצה לדבר על המוסד. אנשיו פועלים מסביב לשעון בתעוזה ולעתים תוך סיכון אישי זאת כדי להבטיח את ביטחון ישראל מול איומי הטרור. המוסד הוא גוף מבצעי, גוף מודיעיני ולעתים גם סולל את הדרך ליחסים מדיניים עם מדינות שאין לנו יחסים עמם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נתניהו הוסיף, "המוסד ימשיך לסכל איומים על ביטחון המדינה. באמצעות פעולות שהשתיקה יפה להם. המוסד צריך להתאים את עצמו לעידן הסייבר. עליו להמשיך להיות בין גופי המודיעין הטובים בעולם. המוסד ימשיך לסייע לראש הממשלה לפתח קשרים עם מדינות בעולם ועם מדינות ערביות".

"ראש המוסד צריך להנהיג את הארגון בתבונה. הבחירה בין המועמדים הייתה קשה. בעניין זה התברכנו ב"צרות של עשירים". שלושת האנשים ששקלתי את מועמדותם הם מצטיינים, מוכשרים, בעלי ניסיון עשיר ויכולות גבוהות מאוד".
לסיום הכריז נתניהו על יוסי כהן כראש המוסד הבא: "שקלתי באחריות ובכובד ראש ולבסוף החלטתי שראש המוסד הבא יהיה יוסי כהן. הוא שימש כראש המל"ל בשנים האחרונות. הוא עתיר ניסיון והישגים, עם יכולת מוכחת בתחומים מגוונים של פעילות המוסד. הוא בעל כושר מנהיגות ובעל הבנה מקצועית שהן התכונות הנדרשות למי שעתיד להוביל את הארגון".

נתניהו הודה לראש המוסד היוצא ולשני המועמדים האחרים על התפקיד: "אני מבקש להודות לתמיר פרדו על פעולתו הברוכה כראש המוסד, ועוד יהיה לי הרבה מה להוסיף בעניין זה. אני רוצה להודות לשני המועמדים האחרים - נ' שזהותו סמויה עדיין והוא פועל בתוך המוסד ועושה עבודה גדולה שם. וכן רמי בן ברק, שהיום מנכ"ל משרד המודיעין. שניהם אנשים עתירי זכויות ועם ישראל חייב להם רבות. אני בטוח שהם ימשיכו לשרת בנאמנות את מדינת ישראל, כל אחד בדרכו. תודה רבה להם ובהצלחה לראש המוסד הנבחר. חג חנוכה שמח".