אאא

בוועדה התקיים היום דיון ממשוך בהצעת החוק של רשות המסים לפיה היא תוכל לחלט כספים ורכוש של מעלימי מס. בתום הדיון נקבע כי רשות המסים תבחן את ההסתייגויות שהוצגו בפניה להצעת החוק וכי דיון נוסף ייקבע בהמשך.

על פי הצעת החוק עבירות מס חמורות (שנעברו בכוונה להשתמט מתשלום מס) יוגדרו כעבירות מקור, כלומר יכללו בחוק לאיסור הלבנת הון, מה שיביא לכך שרשות המסים תוכל לחלט כספים של מעלימי מס מעבר לגובה העלמת המס. כך למשל אם אדם העלים 100 אלף שקל בחשבון של 2 מיליון שקל, תוכל הרשות לחלט את כל החשבון. או לחילופין נכסים בשווי זהה. בנוסף תיקון זה יאפשר לרשות המסים להחמיר בצורה משמעותית את הענישה (שכן מעלים מס יענש הן על העלמת המס והן על הלבנת הון על אותה עבירה) ולקבל מידע מהרשות לאיסור הלבנת הון.

בפתח הדיון אמר היו"ר ניסן סלומינסקי: "אנו מנסים להיאבק בהון השחור שמוערך בכ-200 מיליארד שקל סכום שיכול למוטט מדינה. אם היינו גובים עוד 10 מיליארד שקל, יכולנו לפתור בעיות רבות בתקציב המדינה. אולם, אנו צריכים לשמור על זכויות וכבוד האזרח". סלומינסקי אמר כי הוא מבקש לשנות כמה סעיפים בהצעת החוק.

היועץ המשפטי של ועדת החוקה הציג חוות דעת המסתייגת במידה רבה מהצעת החוק, לפיה יש בחילוט הכספים המוצא פוטנציאל להפעלת לחץ לא מידתי על חשודים, לחץ שיכול להשפיע על ניהול ההליך הפלילי, במיוחד כשמדובר בהתנהגויות "קלות".

מנהל ראשות המסים משה אשר אמר בדיון כי "אסור לנו להמעיט מערך עבירות הון שחור, גניבת רכב ועבירות כלכליות נוספות נכללות היום בעבירת מקור. התופעה גדולה ומשמעותית וצריך לעשות לה סוף. בתיקים קטנים אנחנו לא פותחים בחקירות פליליות. לעומת זאת, סכומים גדולים יגיעו לאישומים פליליים. הגיע הזמן שגניבה מהקופה הציבורית תיענש בכל חומרת הדין.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי השיב לאשר ואמר "אתה סותר את דבריך. היום ניתן להעניש עד שבע שנות מאסר, בגין העלמת 30 אלף שקל בלבד, ואתה לא עושה את זה. יש לכם יכולות ואתם לא עושים בהם שימוש. אז אני אתן לך

אפשרות להכפיל את העונש פי כמה?"

נציגת לשכת עורכי הדין עו"ד יעל גרוסמן טענה כי יש לרשות הרבה מאוד כלים שהם לא מיצו אותם עקב מצוקת כח אדם.

לעומת זאת, ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור החדשה, עו"ד ד"ר שלומית ווגמן אמרה כי "ארגון FATF חייב את כל המדינות החברות בו, לכלול את עבירות המס כעבירת מקור. נרמז לנו כי להיעדר עבירה זו כעבירת מקור, עלולה להיות השפעה עצומה ומרחיקת לכת. לרבות פגיעה בהצטרפות של מדינת ישראל לארגון, בשת"פ העסקי והפיננסי, במוניטין ובשת"פ המודיעיני הבינ"ל של ישראל. מדינה שלא נכללת בדרישות החקיקה הבינ"ל, תכנס לרשימה שחורה מה שישפיע על הסחר והיחסים הכלכליים בין המדינות".