אאא

הקץ לסנקציות נגד איראן. הסוכנות לאנרגיה אטומית אישרה הלילה כי איראן עומדת בהסכם הגרעין שחתמו עמה המעצמות, ולפיכך ניתן האישור הסופי - והסנקציות שהוטלו על המדינה יוסרו.

מוקדם יותר טען שר החוץ האיראני כי סוכנות האנרגיה האטומית של האו"ם קרובה לאשר שארצו עומדת בכל התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין.השר האיראני מוחמד ג'וואד זריף קיים סדרה של פגישות עם עמיתיו באיחוד האירופי ובארה"ב - כולל עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי - סביב יישום ההסכם. "כל הסנקציות הדכאניות שהוטלו על איראן יבטלו היום", אמר זריף לטלוויזיה האיראנית. זריף התכוון בדבריו לסנקציות הפיננסיות שהוטלו על איראן בשנים האחרונות ויוסרו ברגע שבו הסוכנות לאנרגיה אטומית תכריז כי טהרן עמדה בכל מחויבויותיה הנוגעות להגבלת תוכנית הגרעין שלה.

אף שהתמרונים הדיפלומטיים בנושא הגרעין התמשכו אל תוך הלילה, נרשמה התקדמות בסוגיה אחרת שגרמה למתח ביחסים שבין ארה"ב ואיראן: בכירים בשתי המדינות הודיעו מוקדם יותר כי איראן שיחררה ארבעה אסירים אמריקאים-איראנים בתמורה לשבעה איראנים שהוחזקו בארה"ב.

בכירים בארה"ב אמרו היום כי ארבעת האמריקאים, ובהם כתב ה"וושינגטון פוסט" ג'ייסון רזאיאן שהיה כלוא באיראן, יוטסו מאיראן לשוויץ במטוס שוויצרי ובהמשך יובאו לבית חולים צבאי אמריקאי בעיר Landstuhl בגרמניה, על מנת לקבל טיפול רפואי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 

(צילום: U.S. Department of State / flickr)
(צילום: U.S. Department of State / flickr)
הגדלה

בינתיים בוינה: דיפלומט בכיר הבקיא בנבכי הסכם הגרעין אמר הערב כי מחלוקות של הרגע האחרון בין צרפת ובכירים אמריקאים על מה שנדרשת איראן לעשות כדי להגביל את המחקר הגרעיני שלה עיכבו את הסרת הסנקציות. "דרושות כמה הבהרות טכניות", אמר גורם המעורב במגעים. "דיפלומטיה מצריכה סבלנות", צייץ שר החוץ האיראני זריף בתגובה לעיכוב בדיונים בטוויטר.

הכרזת הסוכנות לאנרגיה אטומית כי איראן עומדת בהסכם הגרעין תגרום באופן מיידי לשחרורם של נכסים איראנים ברחבי העולם בשווי 100 מיליארד דולר שהיו מוקפאים בשנים האחרונות ולא ניתן היה לעשות בהם שימוש. לאחר ההכרזה תוכל איראן למכור למערב נפט וסחורות ותיהנה בוודאי מהזדמנויות פיננסיות שעד לאחרונה היא לא יכולה היתה לחלום עליהן ויסייעו לה בטווח הארוך לשקם את כלכלת המדינה.

איראן מתעקשת שכל הפעילויות הגרעיניות שלה הן למטרות שלום בלבד, אך תחת ההסכם מה-14 ביולי היא הסכימה לבטל תוכניות שיכלו לשמש אותה לייצור נשק גרעיני בתמורה להסרת הסנקציות. ההסכם שהושג מכפיף את פעילות איראן בתחום הגרעין לפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית למשך 15 שנה - עם אפשרות לשוב ולהטיל על איראן סנקציות, אם היא תפר את התחייבויותיה.