אאא

עימות חריף: הקואליציה סוערת ושרי הממשלה מחליפים מהלומות מילוליות זה בזה בעקבות נאום ביקורתי שנשא אמש (שלישי) יו"ר הבית היהודי, שר החינוך, נפתלי בנט, נגד הממשלה בה הוא חבר.

במהלך כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) אמר השר בנט כי "ההיסטוריה הישראלית לימדה אותנו שיעורים יקרים מנשוא על סכנת ההישבות בקסמי הקונספציה. לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו - אלא הקיפאון המחשבתי שלנו.

"ההנחה המחממת והמערסלת על הצבא הישראלי הטוב בעולם ועל החיילים הטובים בעולם, נכונה ככל שתהיה, לא הופכת את האסטרטגיה שלנו, של קברניטי מדיניות הביטחון, לנכונה. מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפישות, לא רק בכלי נשק. כל מטוסי ה-F35 היקרים כל כך - לא יעזרו מול חמישים לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה".

בעקבות הדברים החריפים התעוררה סערה בקואליציה. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עקץ את בנט בנאומו ואמר: "שמעתי סיסמאות גם מהקבינט וגם פה בכנס - למה לא נעשה חומת מגן 2. הייתי בחומת מגן שהייתה אחרי שנים שבהם לא נכנסנו לשטחי A בגלל אוסלו. היום, כשיש ידיעה על מחבלים, גם בבית חולים בשכם או בחברון, אנחנו מכניסים כוח קטן. לא צריך אוגדות.

"סיסמאות שומעים מפה ועד הודעה חדשה. 'למה לא תעשו סגר? תחנקו אותם' אנחנו לא רוצים לדחוף אותם לטרור. שמעתי גם סיכול ממוקד. סיכול ממוקד עושים כאשר אנחנו לא שולטים".

"שמעתי גם על 'חוסר יצירתיות', שומעים רעיונות מהקבינט ויוצאים החוצה ומספרים אותם", תקף יעלון את בנט, "גם ב'צוק איתן' זה היה - זו תרבות שלטונית רעה, חסרת אחריות, ילדותית ועדיף שתיפסק. זה חייב להיפסק. מנהיגות זה אחריות ולא מרדף אחרי כמה לייקים בפייסבוק".

בסביבתו של השר בנט הגיבו ליעלון ואמרו כי "למען ביטחון אזרחי ישראל, בנט ימשיך לומר את אשר הוא מאמין, גם אם יהיה מי שלא יאהב את הדברים. כך היה בצוק איתן וכך יהיה גם בעתיד".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גם בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו זעמו על דבריו של בנט ואמרו כי "נראה שיש מי שעדיין לא הבין את ההבדל בין להיות שר בקבינט לטוקבקיסט באופוזיציה".

"בשעה שצה"ל, המשטרה והשב"כ נלחמים בטרור בכל יום ובכל מקום, מצופה מחברי הממשלה לקחת אחריות ולהירתם למאמץ המשותף - במקום לקושש קולות על ידי הפרחת סיסמאות וניגוח פופוליסטי של הממשלה שבה הם חברים", הוסיפו לתקוף.

מי שהשתמש בדבריו של בנט כדי לתקוף את הממשלה, היה יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג שאמר כי שקל להצטרף לממשלת אחדות אך הוסיף כי "אפילו יו"ר הבית היהודי שהופיע כאן הסכים איתי היום ואמר בעצמו שלממשלה ולנתניהו אין פתרון והם ולא מביאים ביטחון".

"אגב אני הייתי מצפה מבנט למעשה של אחריות אזרחית - לאחר מה שהוא אמר הבוקר הוא היה צריך להתפטר", הוסיף הרצוג.