אאא

דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, התייחס בעמוד הפייסבוק שלו לסערת גידול הזקנים בצה"ל וטוען כי "אי אפשר לגדל צבא ממושמע כשכולם מגדלים זקן".

"גידול זקנים בצה"ל", כתב דובר צה"ל, "אין רצון לפגוע ברגשותיו של אף חייל. חייל דתי, המבקש לגדל זקן יפנה למפקדיו וכך גם חייל שרוצה לגדל זקן מסיבות אחרות (אלפי חיילים פנו למפקדיהם בבקשות שאושרו על ידם)".

"מצד שני, אי אפשר לקיים צבא ממושמע כשכולם מגדלים זקן, ולכן קבענו כללים ברורים", מוסיף דובר צה"ל.

לפי תא"ל אלמוז, "כל חייל שרוצה לגדל זקן מסיבות דתיות או אישיות (ולא להתחמק מגילוח למסדר בוקר) יפנה למפקדיו והם יקשיבו, אנחנו נקשיב".

דובר צה"ל צירף את תמונתו כשהגיע לבקו"ם בנובמבר 1985, שם הוא נראה זקן, כאשר כיום הוא מגולח, וכתב "מתרגלים".

לאחרונה שונתה הפקודה בנושא גידול הזקן בצה"ל, ובימים אלו היא נכנסה לתוקפה, כאשר על כל החיילים לגלח את זקנם. חייל שרוצה לקבל היתר חריג לגידול זקן צריך לקבל אישור של הרב הצבאי, של מפקד היחידה ומעליהם של קצין השלישות הפיקודי.

הסערה פרצה בימים האחרונים הן לאור כניסת הפקודה החדשה והן לאור דיווחים של חיילים דתיים שקיבלו הוראה לגלח את זקנם.

חייל דתי מצפת, המשרת בגדוד דוכיפת של חטיבת כפיר, חויב לגלח את זקנו למרות שביקש לקבל אישור בשל היותו אדם דתי. יצין כי עד עכשיו החייל גידל זקן לאחר שקיבל אישור מרב הבסיס, אך בשל ההוראות החדשות קצין היחידה סירב לאשר לו זאת.

במקביל, קצין דתי נוסף המתגורר במבוא חורון נדרש לגלח את זקנו למרות בקשותיו.

הרב שלמה אבינר השווה אתמול, בשיחה עם אתר "סרוגים", את הפקודה החדשה בצה"ל לגילוח הזקנים למעשי הגרמנים בשואה. "לא כתוב בשום מקום שיהודי לא דתי חייב להתגלח, מלבד אצל הנאצים בגרמניה", והבהיר לשואלים כי יש לסרב פקודה.