אאא

יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודיע כי כיוון שהצעת החוק של קופות הגמל אינה מקובלת עליו בנוסח המוצע, וכי יש מקום לבצע בו שינויים, ומכיוון שהתחייב בפני האוצר שיעביר את החוק - הוא מוותר על המשך קידומו.

גפני הודיע בתום הדיון כי הוא מחזיר את החוק לוועדת הכנסת שתנתב את המשך קידומו לוועדת הרפורמות של אלי כהן.

גפני נאבק בשבוע שעבר דווקא לקבל אליו לוועדה את החוק הזה וכעס שכחלון מנתב את החקיקה הפיננסית לוועדות אחרות. גם הבוקר בעניין חוק הרשות החדשה להון וביטוח התנהל מאבק דומה בין גפני לכהן. ואולם כאמור בתום דיון על קופות הגמל החליט גפני "לעשות רוורס" ולהחזיר את החוק לוועדה אחרת.

בכך מונע גפני בכל מקרה את העברת החוק כבר במושב הכנסת הנוכחי ומעכב את העברתו.

"הצעת החוק היא אסון"

בדיון בוועדת הכספים יצא יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר נגד הצעת חוק שמקדם משרד האוצר בנושא קופות הגמל: "אם ההצעה לא תוגבל היא תהיה אסון לשוק ההון. ההצעה טובה אך אם לא תוגבל לשש שנים ובסכום ההפקדה, היא אסון", אמר האוזר בדיון שמתקיים בוועדת הכספים וזכה למתקפת נגד מצד סגן שר האוצר יצחק כהן.

ועדת הכספים דנה הבוקר בהצעת חוק קופות גמל המבקשת לאפשר למנהלי הקופות להציע מוצר חיסכון חדש - "קופות גמל להשקעה", שיהוו למעשה אפיק הוני נוסף לחיסכון לטווח קצר ולא רק לצורך קצבה. ההצעה מציעה לחסוך לטווח בינוני אך אז משיכת הכסף חייבת במס רווחי הון אך אין קנס על המשיכה, ואם תשמש לקצבה חודשית לאחר גיל הפרישה אז יהיה פטור מהמס.

ואולם עם פתיחת הדיון הודיע יו"ר רשות ני"ע כי "ההצעה הזו לא שיוויונית במצבה הנוכחי וצריך לשנות אותה. אני חושב שיש להגביל את הקופה לשש שנים". נציג האוצר הביע התנגדות ואמר כי שינוי כזה "יתר את המוצר שאנחנו מציעים".

לאחר שהאוזר מתח ביקורת נוספת ואמר כי ההצעה היא "אסון" אמרה ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "אני חשה שנקלעתי לסיטואציה אינטימית בין ניירות ערך והאוצר, למה לא פתרתם את זה קודם?" וסגן שר האוצר יצחק כהן, שגויס לדיון כדי להשפיע מכובד משקלו ענה "זו שאלה מצוינת" בכוונו לכך שראש ניירות ערך יוצא נגד משרדו שלו בפומבי.

סגן השר ענה בתקיפות "אין קדושה בקרנות הנאמנות וזו לא הבעיה של הבורסה. אני מציע לא לשמוע את הדעה שאנשים משמיעים פה. הציבור מחכה למכשיר הזה. אני לא יודע ממה נובע החשש שהושמע פה, כי כולם ירצו את המכשיר החדש. האזרחים ירצו אותו ויעברו אליו", אמר כהן תוך שהוא מכוון להאוזר. לח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שישב ליד האוזר וליד מנכ"ל הבורסה אמר כהן: "שלא יבלבלו אותך אלה שיושבים מימינך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדברי האוזר קופות הגמל החדשות יביאו לצמצום היקפי המסחר בבורסה שכן אנשים יעדיפו להשקיע בקופות הגמל ולא בקרנות הנאמנות שמשמשות שחקן מרכזי בבורסה, וטען כי הדבר יביא לריכוזיות כי ההצעה תביא לכך שבתי ההשקעות יעדיפו חסכונות בקופות גמל.

בין המתנגדים הנוספים לרפורמה הם כמובן חברות ניהול התיקים וקרנות הנאמנות, אך גם הבנקים שחוששים מיציאת כספים מהפיקדונות בבנקים לטובת המוצר החדש.

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי אם זו עמדתו של האוזר, ואם אכן הכלי הפיננסי החדש ייצור ריכוזיות, הרי שיש לעצור את החקיקה.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הביעה תמיכה בהצעה ואמרה: "אין לציבור שום אפיק להשקעה שנותן משהו עבור הכסף. וזה המסלול שמייצרים פה, מסלול ביניים שמאפשר לאנשים לחסוך. אנשים מפחדים מהבורסה, אנחנו מייצרים אפיק עממי ברור לציבור, אפיק השקעה סולידי עממי וברור. זו פעם ראשונה שמתמודדים עם זה שלאנשים אין איפה להשקיע את מעט הכסף שלהם וזו הצעה מצוינת".