אאא

ארגוני פשע מישראל וספרד וכן קרטלי סמים ממקסיקו ומקולומביה מצאו מקום חדש להלבנת כספים: סין, כך מגלה תחקיר של סוכנות החדשות AP. על פי בכירים ברשויות אכיפת החוק מאירופה ומארה"ב, הרשת הפיננסית המחתרתית המפותחת של סין הצליחה למשוך את תשומת הלב של פושעים מישראל ומדינות נוספות, שמשתמשים בסין כדי להלבין את הכספים הפליליים ולהזרים אותם בחזרה למערכת הפיננסית העולמית.

"סין הפכה למעבר עולמי לכל מיני סוגי הונאות", אמר ל-AP ז'ילבר שיקלי, נוכל מורשע ישראלי ממוצא צרפתי. "הסיבות לכך הן שסין היא היום מעצמה עולמית, שלא איכפת לה מהמדינות השכנות, ושסין לא שמה קצוץ על מדינות אחרות". שיקלי, נחשב כהוגה הונאה בשם המנכ"ל המזויף, במסגרתה מתחזים למנהלים בכירים ומשכנעים עובדים להעביר כספים לחשבון הבנק. שלפי ה-FBI ההונאה הזו, שזכתה לחיקויים רבים, עלתה לאלפי חברות, מרביתן אמריקאיות, 1.8 מיליארד דולר בתוך מעט יותר משנתיים. לדבריו של שיקלי, הוא הלבין 90% מהכספים שגנב בסין ובהונג קונג. "היקף הלבנות הכספים הוא עצום", אמר לסוכנות החדשות מביתו בן השלוש קומות באשדוד.

על פי התחקיר, ארגוני הפשיעה הישראלים עובדים ביחד עם מהגרים סינים ברחבי אירופה כדי להלבין כספים תוך שימוש במערכת הסינית הישנה להעברת כספים. הכספים מועברים קודם למתווכים בתוך הקהילות הסיניות במדינות כמו איטליה, צרפת, ספרד, בלגיה וגרמניה. בהמשך אותם המתווכים מעבירים לנוכל הישראלי מספרי חשבונות בנק בסין, אליהם אפשר להעביר ישירות את הכספים הגנובים. לאחר שהסינים מאשרים שהכסף נחת בחשבון הנכון, המתווך מעביר חזרה לישראלים את הכסף.

מלבד הישראלים, הרשויות חושדות גם בכנופיות מקולומביה וספרד ומדינות נוספות. עם זאת, ליורופול אין הסכמי שיתופי פעולה עם הסינים, כך שברגע שהכסף נוחת במדינה הוא נעלם. "זה שטח מת מבחינתנו", אומר איגור אנליני, ראש מחלקת המודיעין הפיננסי בארגון. "כל מה שקורה אחרי זה הוא חור שחור".