אאא

"צריך שתזיזו את המחירים למטה, תגדילו את השימושים ותהפכו את הגז לאטרקטיבי. כולנו ננשום טוב יותר ונהפוך את הגז הטבעי לברכה אישית לכולנו". קרא היום (ג') השר להגנת הסביבה אבי גבאי לחברות הגז, בנאומו בוועידה הלאומית לאנרגיה.

גבאי התייחס לקשר בין איכות הסביבה לגז הטבעי, ובתוך כך למהמורת שחווה מתווה הגז ולפסיקת בג"ץ בנוגע לסעיף היציבות. "יש כאלה שאוהבים את החלטת בג"ץ ויש כאלה שלא", אמר גבאי, "אבל אני חושב שבסופו של יום המשימה שלנו פשוטה – להפוך את ההחלטה להזדמנות אמתית, גם לנו וגם לחברות הגז. קרו כמה דברים מאז שנחתם המתווה הזה (מתווה הגז, ס"ק), אך רמת המחירים הנוכחית היא אגדה.

"זה בסדר שיש מונופול בנושא הגז, אבל פשוט צריך להתנהג אתו כמו מונופול ולא להתנהג כאילו יש כאן תחרות. יש לנו עוד הרבה מאוד פוטנציאל להגדלת השימושים בגז הטבעי בישראל, צריך לייצר ביקוש ואלו ייצרו יציבות ואם נתעסק בזה ולא בפסקאות יציבות – תהיה יציבות".

"בעולם מתים 15 מיליון אנשים בשנה מזיהום אוויר, ובישראל 1,600 בני אדם", ציין גבאי והשווה את הנתון למספר ההרוגים מתאונות הדרכים – בין 350 ל-400 איש בשנה. "אני שמח שהצלחנו להעלות את המודעות הציבורית לנושא הזה, זה מסייע לנו לקבל החלטות גם ברמה הארצית וגם למשל בחיפה – יש לנו תכנית שאנחנו מבצעים אותה שם, אחרי הרבה מאוד שנים שממשלות ישראל התעלמו מהבעה או סירבו להכיר בה. אנחנו מחויבים כמו חברה עסקית לתוצאות התוכנית, ורק אתמול דיווחנו על הרבעון הראשון ואנחנו נמשיך בקצב הזה כי יש כאן מטרה – להפחית את הזיהום ב-50% עד 2018, וזה יקרה".

השר התמקד בנזקים הסביבתיים הנגרמים כתוצאה מייצור חשמל מפחם: "ברור לנו שאסור להשתמש בפחם, וישנן מדינות בעולם המערבי שקיבלו החלטה לא להשתמש בו יותר, בטח כשאנחנו גרים במדינה כל כך צפופה כמו ישראל. אנחנו לא אוסטרליה, אנחנו מייצרים חשמל מפחם בחדרה ובאשקלון ומי שמסתובב בחדרה מבין את המשמעויות של הדבר הזה".

בהתייחס לטענה כי יש להחזיק בתחנות הפחם כרזרבות לשעת חירום, אמר גבאי כי "יש לנו פתרונות למלחמה ויש לנו פתרונות כיצד להפעיל אותן בחירום, אבל בינתיים אנשים מתים לנו. אנחנו מוכנים לשלם היום במאות אנשים שמתים מזיהום אוויר ובלבד שכשתהיה לנו מלחמה – יהיה לנו יותר ביטחון שיהיה לנו חשמל".

"הגז הטבעי זה לא תחביב, אני פשוט חושב שגז טבעי זמין וזול הוא המפתח לצמצום זיהום האוויר בישראל", הוסיף השר וביקר ברמיזה גורמים בממשלה שתוקעים את קידום הנושא, "חברות הגז עושות את האופטימיזציה שלהן, אך האחריות נופלת עלינו בממשלה, על חוסר היכולת לקדם את העניין בשנים האחרונות. יש בממשלה יותר מדי גורמים שמתעסקים באיך לייצא את הגז במקום להתעסק באיך נשתמש בו בישראל, וזה עניין שאני לא מבין אותו ולא אצליח להבין אף פעם".

כמו כן ביקר השר גבאי את היוזמה להטיל מס על השימוש במזוט "יש רעיון גאוני להטיל מס, מי אם לא אני שיברך על הדבר הזה? אבל אני שאל את עצמי מה יעשו 99% שלא יכולים להחזיק בגז טבעי?. לשם כך צריך להוזיל את הגז שיהיה נחשק, יהווה פתרון לתעשייה, ורק במצב שכזה בעתיד, ניתן יהיה להטיל מס על השימוש במזוט".