מהו 'יום העצמאות' בשבילכם?
 
אאא

העיתונאי מנדי גרוזמן קובע היום בטור שפרסם באתר NRG כי הוויכוח בין המגזר החרדי והציונות הגיע לסיומו, והראשונים הפכו לחרדים. "הם חלק מכל מה שקורה כאן. הם ישראלים, ופחות מאמינים לאויבים שלהם" הוא טוען.

לדברי גרוזמן, "הויכוח על הציונות בין החברה החרדית לכל השאר עוד עושה קולות כביכול הוא מתקיים. הוא מפרנס כותבי טורים, מפגשי שיח של קרנות לגישור בין מגזרים, פאנלים בתכניות רדיו וטלוויזיה ורשת חברתית אחת בשם פייסבוק. נו שוין, אומרים בשפה ההיא ששלטה כאן לפני הקמת המדינה, וזה בערך כל מה שניתן לומר על הויכוח הזה, יהי זכרו ברוך. תם הטקס, גם אם לא כולם נעמדים לשירת התקווה. מדינת ישראל היא עובדה קיימת, והחרדים, כמו כל שאר היהודים השפויים שמתגוררים בה, בסך הכול די אוהבים אותה" הוא כותב.

בהמשך כותב גרוזמן כי "הגיע הזמן לומר זאת. בלי אידאולוגיה, בלי משנה מסודרת: החרדים ציונים. לא מהראש, מהבטן. הדיונים אם נכון היה להקים מדינה יהודית על בסיס לאומי שייכים לעבר. בשנת 2016 - או תשע"ו, כי זה הרי טור על חרדים - הם לא רלוונטים. החרדים מרגישים חלק מהסיפור".

"גם בגרעין הקשה" כותב גרוזמן, "אברכי כולל ובני ישיבות אדוקים, קיימת תחושת השתייכות. מתחת לשחור הזה, מסתתרים יהודים טובים שיהיו גאים בהצלחתה של המדינה. בעת מלחמה, הרגשות יתגברו שבעתיים. תחושותיהם של החרדים בבני ברק למדינת ישראל שונות מאוד מתחושותיהם של החרדים תושבי ברוקלין לארצות הברית".

חרדית מדליקה משואה, אתמול (ערוץ הכנסת)

"זוהי לא קביעה שהחרדים הולכים ונפתחים. תהליכים שונים מתרחשים בה, ובמעגלים הרחבים אכן מתקיימים שינויי עומק, בהם גם הזדהות מפורשת יותר עם המדינה. אולם אלו עדיין תהליכים תת קרקעיים, ומוקדם לקבוע אם יקיפו קהל גדול. לא עליהם אנו מדברים, אלא על המיינסטרים החרדי שרואה במדינת ישראל את מדינתו שלו. אותו מיינסטרים חרדי שזועם כאשר פוגעים בסוגיות דתיות חשובות בעיניו, עושה זאת דווקא כיוון שהוא רואה במדינה את מדינת היהודים. זו לא ציונות, כי מדינת ישראל כיום איננה ציונות. היא מציאות. והחרדים תמיד היו מציאותיים" הוא כותב לסיום.

בתגובה למאמרו של גרוזמן כתב שחר אילן מעמותת חדו"ש כי "המבחן האמיתי של הזדהות עם המפעל הציוני אינו מבחן הרגש אלא מבחן המעשה: שירות בצבא, יציאה לעבודה, תשלום מיסים, להפסיק להתנהג למדינה כאויב שיש לקמבן, לנדות חברתית את הקיצונים. אולי זה עוד יקרה, בינתים מנדי והסביבה שלו ללא ספק ציונים בעיני. המיין סטרים החרדי? רחוק משם".

עוד מדבריו של אילן בפייסבוק: "כמובן, גרוזמן יכול לטעון שהחרדים הם ציונים מסוג אחר. אז תעלה שאלה מיהו ציוני ומי מוסמך לקבוע מיהו ציוני. כמו שאינני מכיר בזכות החרדים לקבוע מיהו יהודי, לא אטען שרק לציונים מקוריים יש זכות לקבוע מיהו ציוני. רק אציין שאם המיין סטרים החרדי טוען לציונות (ולמרבה הצער הוא לא), סוג הציונות שלו לקוי מאוד. זה נדמה לי הרבה יותר תרבותי ומכיל ממה שהחרדים אומרים על הרפורמים".

מנגד, חוקר עולם הישיבות ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי גרוזמן "כיוון לדבריו".