אאא

פרסום ראשון: על רקע חשיפת "כיכר השבת" כי משפיעים ורבנים בחסידות ברסלב החלו להתבטא באופן חריף נגד הספרים "אמונת חכמים כהלכתה"  ו"הכתב מבין האילנות" שכתבו חתנו ותלמידיו של הרב אליעזר ברלנד, היום (שישי) יוצאים גדולי הרבנים בברסלב נגד הספר ומכנים אותם "דברי כפירה ומינות". הספרים עוררו סערה לאחר שכללו תוכן שניתן היה לראות בו הצדקה למעשים המיוחסים לרב ברלנד.

במכתב שהגיע לידי "כיכר השבת" עליו חתומים הרב יעקב מאיר שכטר, הרב שמואל משה קרמר, הרב נתן ליברמנטש, הרב שמעון שפירא והרב אליעזר מרדכי קניג, מחשובי רבני ברסלב, נכתב: "נזדעזנו לראות כבלע את הקודש בדברי הבל ורעות רוח שנכתבו בספר "אמונת חכמים כהלכתה" ובספר "הכתב שבין האילנות", שכביכול יש היתר לצדיקים לעבור על דברי תורה ואפילו על איסורים שהם ב"יהרג ואל יעבור"רח"ל מהאי דעתא שבשתא".

"הדברים ראויים לקרוע עליהם קרע שאינו מתמחה כי הם דברי כפירה ומינות שלא נשמעו מאז כת השבתאי צבי והפרנקיסט'ן שר"י".

מכתב רבני ברסלב (סריקה)
מכתב רבני ברסלב (סריקה)
הגדלה

בהמשך כותבים הרבנים כי "פשוט וברור שאיסור חמור ונורא להסתכל בספרים הללו ואפילו באקראי, ויש עניין לאבדם מן העולם". 

המכתב החריף ביותר נגד הגורמים ב'שובו בנים' שאחראים על הוצאת הספר, מגיע על רקע דברים חמורים שנכתבו בספר ונחשפו ב'כיכר השבת'. בספר נגדו חתמו הרבנים מופיעות תשובות המתרצות עבירה על "ג' חמורות" בטענה כי לצדיקים מותר לעבור על איסורים חמורים.

רבנים בכירים שנחשפו לספר אמרו כי הדבר מזכיר את שיטות הפעולה של משיח השקר שבתי צבי, והתריעו מפני ההשלכות החמורות שעלולות להיות לספר. 

יצויין כי גורמים ב'שובו בנים' אמרו בימים האחרונים ל'כיכר השבת' כי הרב אליעזר ברלנד יצא בעצמו נגד הספר והורה לחסידיו שלא לקרוא בו, אלא שמסרטון שפורסם בימים האחרונים ברשתות החברתיות עולה כי משפיעים ב'שובו בנים' ממליצים לקרוא את הספר ולא מתנערים ממנו.

מ"שובו בנים" נמסר בתגובה כי הרב אליעזר ברלנד יצא כבר בעבר נגד הספר וכתב כי "יש לשרפם ולאבדם מן העולם כהרף עין ואסור להשאיר את הספרים האלה בשום מקום בעולם ואסור שישאר מהם שום זכר ח"ו".

מכתבו של הרב ברלנד נגד הספר
מכתבו של הרב ברלנד נגד הספר
הגדלה