אאא

בתרגיל ענק שקיימה לאחרונה עוצבת עמוד האש כהיערכות לכניסת כוחות תותחנים צה"ליים לשטח לבנון, במלאת עשור למלחמת לבנון השנייה, תרגלו הכוחות תמרון יבשתי עם כלים משוריינים לאורך עשרות קילומטרים, באופן שמדמה העברת כוחות ארטילריה אל מעבר לגבול הצפון, לעומק השטח הלבנוני. בתרגיל נורו גם טילי "תמוז" - חימוש מדויק בעל ראש אלקטרו-אופטי. בסרטון בתחילת הכתבה ניתן לראות כיצד פגע במטרה - במבט מראש הטיל.

במלחמת לבנון השנייה, אחד מהכשלים הזכורים הוא שתותחני צה"ל לא העזו לחצות את הגבול והסתפקו בהפגזות מהשטח הישראלי. כעת, בשל העובדה שחיזבאללה פיזר באזור הנושק לגבול את משגרי הרקטות ומרכזי הכובד המבצעיים שלו, מעריכים בצה"ל כי לא יהיה מנוס שלתמרון כוחות החי"ר, השריון וההנדסה, יצטרפו גם התותחנים.

קצין בכיר בחיל התותחנים אמר ל-ynet, שפרסם את הידיעה, כי "מדובר באחד מתרגילי התותחנים הגדולים ביותר שערכנו אי פעם. ירינו מאות פגזים ארטילריים ועשרות רבות של חימושים מדוייקים, בהם טילי התמוז ורקטות הרומח החדשות, ברמות דיוק של 100% ולעבר מטרות שנמצאות 40 עד 70 ק"מ מאיתנו מכל הסוגים – משטחים פתוחים בהם פרוסים כוחות האויב ועד לחלון שבקומה השלישית בבניין שבו מרכז פיקוד של האויב".

באופן יוצא דופן כוחות התותחנים תרגלו ירי מתוך כפר לבנוני באמצעות הקמת "כפר" קטן בבקעת הירדן שבו נערך האימון. בכפר המתינו ללוחמים חוליות מהנח"ל ומגבעתי שדימו את פעילי חיזבאללה, מה שהצריך את לוחמי התותחנים, שלרוב לא מתורגלים לכך, להתאמן גם על לחימה קרקעית חי"רית רגילה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אחת המטרות בתרגיל הייתה להכין את הכוחות לפריסות מהירות ודילוגים מאתר הפגזה אחד למשנהו, תוך נסיעה בצירים הרריים קשים, מתוך הערכה שכבר מומשה בעבר, ולפיה חיזבאללה יידע לאתר מהר את המתחם ממנו יורים התותחים, ויטווח אותו באש תלולת מסלול משלו, כששיא התרגיל, שנמשך שבוע וחצי, היה ירי של מאות פגזים וחימושים בדקה מתוך עשרות קנים במקביל.

הקצין מוסיף: "בדקנו איך אפשר לנצל שטחים סגורים כמו יערות ושטחים בנויים כמו כפרים לטובתנו. נגיע לפעול בכפרים לבנוניים שבהם כבר הושגה שליטה מבצעית, והם ייתנו לנו מחסה טוב לפעול. חוליית נ"ט מ-50 מטר עדיפה להתמודדות מאשר חוליית נ"ט ממרחק של 4-5 ק"מ".

בטיל התמוז כמעט שלא נעשה שימוש חי באימונים, וכחלופה הלוחמים מתאמנים בסימולטור מתקדם. ייעודה המקורי של היחידה היה לחימה בכוחות אויב בשעת מלחמה, אך החל משנת 2005 היא פועלת גם במשימות סיכול מדויקות בעזה ובדרום לבנון. בשנתיים האחרונות תופסים לוחמי היחידה קו בט"ש (ביטחון שוטף) בגזרת רמת הגולן. השימוש בטילי "תמוז" נעשה בידי יחידת מיתר שפועלת כבר שלושים שנה, אך דבר קיומה הותר לפרסום רק לפני כמה שנים.