אאא

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר הערב (שבת) כי "ישראל יודעת שאין נקודה ברחבי ישראל שלא נמצאת על הכוונת של חיזבאללה". נאומו של נסראללה בעצרת השנתית לציון סיום מלחמת לבנון השנייה הועבר על מסכים כמדי שנה מאז 2006 בעיירה בינת ג'בייל שבדרום לבנון.

לדבריו, ישראל זקוקה לדוקטרינה חדשה בשונה למה שהיה בעבר. "הסיפור של 'אחרי אחרי חיפה' נגמר. הישראלים אימצו אחרי המלחמה דוקטרינה חדשה שלא מתבססת על הכרעה מהירה כיוון שהם יודעים שהם לא מסוגלים לכך, הם יודעים שלא תהיה לחימה בין הצדדים מבלי שהעורף הישראלי יהיה מנותק מכך". נסראללה ענה על האמירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי מי שחושב שישראל היא כמו קורי עכביש, יקבל אגרוף ברזל: "ראינו את אגרוף הברזל שלכם בבינת ג'בייל ב-2006. אני אומר היום לנתניהו: 'אתם חברה חלשה יותר מקורי העכביש שמאסה בלחימה ובהגנה עצמית'".

נסראללה אמר כי בין התוצאות של מלחמת לבנון השנייה "התערערות הממסד הצבאי הישראלי, מה שגרם למשבר אמון שעדיין קיים בין הדרגים השונים, והתערערות האמון של הציבור הישראלי בצבא וביכולתו לנצח ולהכריע את המערכה. אייזנקוט אמר שהאיום הכי גדול על הצבא הוא הירידה באמון הציבור. התערער גם האמון של הצבא בהנהגה הפוליטית, שהייתה במלחמת לבנון חלשה ופחדנית, התערער האמון של הציבור בהנהגה הישראלית ונוצר משבר מנהיגות בישראל מאז. לאור כל התוצאות שהצגתי אפשר לומר שישראל נפגעה במלחמה מבחינת הרוח, האמון, הרצון שלה והביטחון בכך שהיא תישאר על פני האדמה. גוף פיזי אפשר לתקן, אבל רוח הרבה יותר קשה". נסראללה הוסיף כי "אחרי המלחמה עלתה שוב השאלה ביחס לקיומה של ישראל על פני האדמה, גם האויבים וגם החברים של ישראל לא בטוחים בשאלת קיומה".

לדברי נסראללה, במשך עשר שנים יש שקט וביטחון בגבול בין המדינות לא בגלל שיש הסכמות בין ישראל לבין הצד השני, אלא בגלל ש"ישראל מורתעת בפני המדינה הזו. היא יודעת שההתנגדות גוברת מבחינה האמצעים, הכוח, האמונה, הנחישות והרצון שלה. היום הישראלים חוששים מאפשרות של פלישה לגליל אחרי שהכפרים שלנו חיו בפחד. ביישובים הישראלים שליד הגבול כולם הולכים לישון מוקדם ואילו אצלנו בכפרים ליד הגבול מבלים עד לפנות בוקר. כמו שלנו יש תוכניות הגנתיות מפני ישראל, ככה לה יש ת,כניות הגנתיות מפנינו וזה ההישג".

נסראללה אמר בטקס לציון עשור למלחמה, שאותה הוא מגדיר "ניצחון אלוהי": "נראה שתשומת הלב של הישראלים ליום השנה למלחמה הייתה גדולה השנה משל הלבנונים והערבים. לא נותר בכיר ישראלי מכהן או לשעבר שלא הקדיש תשומת לב למאורע. זה קשור לכך שמלחמת לבנון השנייה (חארב תמוז) הפכה לפרק היסטורי חשוב ורציני בישראל ויש לו השלכות גורליות על הישות הזו. בעולם הערבי והאיסלאמי ובלבנון היו כאלה שהשקיעו מאמצים כדי להעלים את המלחמה, את הניצחונות שלה ואת ההישגים שלה".

נסראללה אמר כי כאשר מדברים על הניצחון במלחמה, מדברים על כותרת רחבה וחשובה מאוד שהיא "הכשלת היעדים של התוקפנות". הוא דיבר על כך שישראל והעומדים מאחוריה לא הצליחו להביס את חיזבאללה במהלך המלחמה, ישראל לא הצליחה להרחיק את אנשי חיזבאללה מהגבול, לא הצליחה לכפות כוחות רב לאומיים כמו בעיראק, למחוק את חיזבאללה מהמשוואה המקומית, לשקם את כוח ההרתעה הישראלי, לשקם את מעמדה של ישראל בזירה האזורית והבינלאומית ולשחרר את החיילים השבויים ללא מחיר. בהמשך ציין נסראללה כי היעד הגדול של המלחמה, שהייתה לטענתו "תוקפנות ישראלית-אמריקנית" היה ליצור מזרח תיכון חדש.

מזכ"ל חיזבאללה התייחס בדבריו גם להצהרותיו של דונלד טראמפ: "האמריקנים יצרו את דאעש. הם עשו זאת לפי מה שהם אומרים כדי לפגוע בציר ההתנגדות ובייחוד בחיזבאללה, שנחשב לחוד החנית בשדה הקרב ולא כיוון שהוא יותר חשוב מסוריה. זה הנשק שמשתמש בו טראמפ נגד המתמודדת הילרי קלינטון והממשל האמריקני, הוא מדבר על כך שאובמה וקלינטון יצרו את דאעש". נסראללה קרא בנאומו לכל הארגונים שנלחמים נגד בני בריתו באזור להפסיק את הלחימה: "אתם נוצלתם על ידי ארצות הברית. אם הלחימה לא תיפסק אז אין לנו ברירה אחרת אלא להישאר בזירות בחלב ובכל מקום שנצטרך להיות בו".

נסראללה מתח ביקורת על ממשלת לבנון, בטענה שהיא לא החליטה לקדוח נפט וגז כדי לשפר את המצב הכלכלי במדינה. לדבריו, ברור "היכן הנפט שלנו והיכן הנפט שלהם והיכן הגז שלנו והגז שלהם". נסראללה סיפר לקראת סוף נאומו כיצד במלחמת לבנון השנייה המתווכים בינו לבין ארה"ב וישראל אמרו כי התקבלה החלטה להביס את ההתנגדות, אלא אם חיזבאללה יקבל תנאים כמו מסירת נשקו, פירוק יחידותיו, הצבת כוחות רב לאומיים בלבנון ומסירת השבויים ללא מחיר, אולם חיזבאללה בחר שלא להיענות למה שנסראללה הגדיר "תנאים משפילים" שמשמעותם מסירת לבנון לארצות הברית ולבני בריתה. לבסוף אמר כי בדומה למלחמת לבנון השנייה "אנחנו כיום נכנסנו לעידן של ניצחונות, נגמר זמן התבוסות". נסראללה אמר כי התוכנית האמריקנית למזרח תיכון חדש בסוריה ובעיראק תיכשל, למרות שהיא גדולת מימדים מכל הבחינות.

"העיסוק בסוריה לא פגע במוכנות בלבנון"

לרגל האירוע שהתקיים באחת הכיכרות בבינת ג'בייל, הוקם מיצג שמדמה כלי רכב ישראלי הרוס, ובתוכו חייל כשלצדו תמונה של נסראללה עם אמירתו המפורסמת: "ישראל חלשה מקורי העכביש". בהקשר זה אמר הממונה על ההסברה של חיזבאללה בדרום לבנון, חיידר דקמאק, כי הם חוזרים ל"בירת השחרור והניצחון" ומקיימים את האירוע דווקא שם כדי "להדגיש פעם נוספת שישראל הייתה, עודנה ותהיה חלשה יותר מקורי העכביש".

בימים האחרונים פורסמו בתקשורת הלבנונית תמונות מההכנות לקראת העצרת שכללו פריסת אלפי כסאות והקמת במה מרכזית עם הסיסמה "זמן הניצחונות", כשלצדה תמונות המבליטות את ה"ניצחונות" של חיזבאללה וההפתעות של הארגון במהלך המלחמה. באזור העצרת גם נתלו תמונות ענקיות של האימאם חומייני, של נסראללה ושל בכירים בחיזבאללה שנהרגו בשנים האחרונות, כולל עימאד מורנייה ומוסטפה בדר א-דין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בשבועות האחרונים, לרגל העשור למלחמה, החל ארגון הטרור השיעי ששקוע עמוק מאוד במלחמה העקובה מדם בסוריה, בסיקור תקשורתי נרחב במסגרת המלחמה על התודעה. ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם הארגון שודרה סדרה תיעודית בשם "2006", שמגוללת את סיפור המלחמה בהתאם לנרטיב של חיזבאללה יחד עם עדויות של גורמים ישראלים שהתראיינו לסדרה שלא ביודעין. בפרק הראשון שודרו תמונות של אימונים בנוכחות עימאד מורנייה וההכנות של אנשי חיזבאללה לקראת חטיפת אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל, שהביאה לפרוץ המלחמה. בנוסף שודרו תמונות חדשות שמראות כיצד אנשי חיזבאללה תצפתו על שני ההאמרים בהם נסעו החיילים. התמונות הדרמטיות מרגע התקרית עצמה שודרו כבר לפני כמה שנים באותו ערוץ.

רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה אירחה ביום חמישי האחרון את סגנו של נסראללה, השייח נעים קאסם, לראיון מקיף לרגל עשור מלחמה. במהלך הראיון הבהיר קאסם ולא בפעם הראשונה כי "העיסוק של חיזבאללה בסוריה לא פגע במוכנות בתוך לבנון" ואף הוסיף כי המלחמה בסוריההקנתה להם ידע שלא היה להם בעבר. "מאז ה-14 באוגוסט 2006 חיזבאללה לא הפסיק להתאמן, להביא לוחמי ג'יהאד ולפעול כדי לשדרג את היכולות והמשאבים שלו", אמר קאסם, בזמן שהקרב על העיר חלב נמצא בעיצומו וחיזבאללה ממשיך לספוג אבידות במערכה שסופה לא נראה לעין.

4,000 טילים ורקטות

במלחמת לבנון השנייה נפלו 119 חיילי צה"ל ונפצעו 700. מראשית המלחמה ועד סופה ירה ארגון חיזבאללה אלפי רקטות וטילים לעבר יישובי צפון המדינה. בסך הכל נמנו במהלך 33 ימי המלחמה כ-4,000 נפילות של רקטות ושל טילים, 901 מתוכם באזורים מיושבים. 520 מתוך סך הנפילות היו בשטחה של קרית שמונה, שספגה את מספר הפגיעות הגדול ביותר.

על פי נתוני פיקוד העורף גרם הירי הרקטי ל-52 הרוגים בקרב אזרחי ישראל (כולל 12 חיילי מילואים שנהרגו מנפילת קטיושה בכפר גלעדי) ול-4,304 נפגעים, מהם: 2,774 נפגעי חרדה, 1,388 נפגעים במצב קל, 68 נפגעים במצב בינוני ו-32 במצב קשה.