המתקפות של גואטה על קרדיטים
 
אאא

כשהתבשרנו על כניסתך לכנסת, ח"כ יגאל גואטה, כולם חיכו לך, גם הציבור הספרדי וגם העיתונאים. כולם ידעו שיהיה מעניין. ואכן, לא אכזבת. זמן מועט לאחר כניסתך למשכן הכנסת, הכותרות זעקו "יגאל גואטה תוקף את משה גפני". זה היה מרענן, כולם נהנו.

לאחר הבוקר ההוא, בו תקפת את גפני בשידור ברדיו, ביקרתי בכולל 'יחווה דעת'. האברכים היו מרוצים: "סוף סוף מישהו מחזיר לו, לליטאי השחצן הזה, הגיע הזמן". מנגד, אי אלו עיתונאים שעסוקים בלהחניף מידי בוקר למשה גפני פתחו במתקפה משלהם נגדך, נגד מי שהעז לתקוף את הח"כ המאותרג.

אודה, באופן אישי הזדהיתי אתך, ח"כ גואטה. כעסתי על המתקפה נגדך, על הניסיון להפוך אותך ל'אורן חזן החרדי', זה היה מכוער והיו מי שטענו כי זה היה מתובל גם בגזענות.

אבל זהו, אתה מתחיל לאבד את זה.

לקפוץ ראשון במתקפה נגד ח"כ גפני, רק בגלל כותרת בביטאון המפלגתי שלו - 'יתד נאמן' - זה לא זה. אתה הרי לא מצפה ש'יתד' ישלחו פרחים עם קרדיט לשר אריה דרעי בזמן שהם יודעים שגפני היה חלק מהמהלך. כעיתון מפלגתי - לא מצופה מהם לנהוג אחרת. כמעט כמו 'יום ליום', כמעט, שעדיין מזוהה עם ש"ס.

יגאל, אל תהיה צודק - תהיה חכם. מתקפות משולחות רסן מהזן הנחות הזה, הם משעשעות ושוות כותרת, אבל כבוד הן לא מוסיפות - לא לך באופן אישי ולא לתנועת ש"ס.

יגאל, נראה לי שגם אתה יודע שמתוך שבעת המנדטים של ש"ס יש רוב לבני תורה. השפה הזו אינה של הציבור התורני. לא נראה את דרעי מדבר כך, בוודאי לא את גפני. נכון שאתה מכוון לציבור המסורתי, אלו מערי הפריפריה, שנראה כי זנחו את ש"ס, ובכל זאת.

איני יודע מי כותב לך את הפוסטים בפייסבוק (אגב, כשמתקפה של "ח"כ חרדי" על ח"כ חרדי מגיעה מהפייסבוק, זו לכשעצמה סיבה ללעג), אבל לפחות תיתן הוראה, שניה לפני הפרסום, שיתנו לך לחשוב שוב. לחשוב בראש של בני התורה הספרדיים, האם זו השפה שלהם? האם זו השפה של ש"ס?

כשצריך ומגיע, תתקוף. תתקוף את גפני, אבל בצורה מכובדת. גפני מצליח להוציא אותך משיווי משקל בתגובות ה"קרות" שלו, תחזיר לו גם באותה המטבע.

גפני יודע שאסור לו להיגרר למאבק המטופש הזה. הוא לא הגיב לך וגם לא יגיב. ובצדק. ח"כ בכיר במעמדו של גפני, על שלל העשייה והניסיון הפרלמנטרי העשיר, לא אמור להגיב למתקפה בגובה של נעלי אדידס.

בסבב הקודם דרעי לא דיבר איתך. הוא מכיר את השפה שלך, הוא עשה לך תנועת יד 'מספיק' ואתה ביצעת. ח"כ נאמן לבוס. דרעי יודע שלא היו לו ימים טובים עם 'יתד' ו'דגל' כמו ימים אלו. חבל שבגלל כותרת גג ב'יתד', תהרוס לו כעת את הכל. תחשוב גם על זה.

יגאל, כולם מכירים אותך כאיש עשייה. את הכוחות שלך תשקיע בעשייה, בשינוי, בהובלה - לא במתקפות חסרות טעם שמבזות אותך ואת המפלגה אותה אתה מייצג.

תזכור גם שיו"ר התנועה שלך, אריה דרעי, לא מתייחס לנושא הקרדיטים. בעבר הוא אף אמר שזו מריבה מטופשת. אבל נראה שהוא מרוצה מהמצב. סוף סוף יש ח"כ אחד שזמין בכל רגע נתון למלחמה למען הבוס. דרעי באמת רוצה שבעה חברי כנסת כמו גואטה - כפי שהצהיר בראיון ל"כיכר השבת" - בדיוק כמו שביבי רוצה עשרה נאמנים כיובל שטייניץ. אבל מוטב שגם דרעי יבין שכותרת ב'יתד' לא מצדיקה מלחמה והשתלחות של גואטה.

אולי כדאי שדרעי ייזכר בימים הקשים שלו ב'יתד נאמן', הימים בהם בכל בוקר אנשי ש"ס פתחו את הביטאון ומצאו מתקפה נוספת על הח"כים המזרחיים. אז נכון, אין מה לצפות ש'יתד' יהפוך לביטאון ש"ס. הכישלון ב'יום ליום' לא אמור להשפיע על 'יתד נאמן', אבל הוא גם לא מצדיק השתלחות כזו.

לסיום, אמש התעמתו גואטה והרב מרדכי בלוי בסימפוזיון של ישיבת "אש התלמוד". צריך לחשוב שוב האם זה מה שבני התורה צריכים לשמוע. האם בבין הזמנים הם אמורים להתעסק בקרב של אישי ציבור חרדים שלרגע נראים כמו אורן חזן?

בלוי וגואטה היו מרוצים מכל רגע. הם חיים מזה. השאלה האם ההורים רוצים שזה מה שהבן הצעיר שלהם ישמע: שני נציגי גדולי ישראל שמשתלחים ופוגעים האחד בשני.