אאא

הבולשת הפדרלית האמריקנית (FBI) עצרה בחשאיות לפני כמה שבועות עובד של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) בחשד שהעביר צפני מחשב מסווגים, כך דווח הערב (ד') ה"ניו יורק טיימס" מפי גורמי אכיפה ומודיעין בארה"ב. החשוד שנעצר, הארולד תומאס מרטין, תושב מרילנד בן 51, עבד בחברת הקבלן "בוז אלן המילטון", שבה גם עבד מדליף ה-NSA אדוארד סנואודן.

על פי הדיווח, הקודים שהודלפו על ידי מרטין פותחו על ידי המודיעין האמריקני כדי לפרוץ לרשתות מחשבים של ממשלות זרות. עדיין לא ברור אם המידע שגנב על פי החשד מרטין אכן הועבר לגורמים זרים.

משרד המשפטים האמריקני מסר הערב כי מרטין חשוד בגניבת חומרים במסווגים ברמה גבוהה מאוד. בין המסמכים המסווגים שנמצאו באמתחתו של מרטין בפשיטה שנערכה בביתו בחודש אוגוסט, על פי הדיווחים במדינה, היו שישה שהכילו "מודיעין רגיש" – משמע, הם הורכבו בעזרת מקורות ממשלתיים רגישים או שיטות שהן קריטיות לשמירה על הביטחון הלאומי. תאריך המסמכים נע בין 2014 עד היום. כל המסמכים שנמצאו הוגדרו מסווגים.

כמו כן מצאו חוקרים בביתו וברכבו של מרטין סחורה גנובה בשווי של יותר מאלף דולר. על פי הדיווח בניו יורק טיימס, מרטין הסכים להיחקר. "תחילה מרטין הכחיש הכול, אך לאחר שעומת עם מסמכים ספציפיים, הוא הודה כי הוא לקח מסמכים וקבצים דיגיטליים ממקום עבודתו לביתו ולרכבו, אף שידע שמדובר במידע מסווג", דווח. מרטין נעצר באוגוסט וממתין למשפט.

המדליף המפורסם אדוארד סנואודן צייץ בטוויטר זמן קצר לאחר פרסום מעצרו של מרטין: "זה ענק. האם ה-FBI עצר בחשאיות את האדם שמאחורי הדיווחים כי ב-NSA ידעו על פגמים ענקיים במוצרים אמריקנים?"