אאא

עזבונו של סטנלי צ'ייס, מנהל הכספים מבברלי הילס שנחשב לחברו הטוב של ברני מיידוף, הסכים לשלם 277 מיליון דולר על מנת ליישב תביעה ענק נגדו. בתביעה נטען כי צ'ייס, שהלך לעולמו בשנת 2010, התעשר מהונאת הפונזי של מיידוף על חשבון אלפי משקיעים, כולל לקוחותיו.

צ'ייס עשה את הונו מניהול כספים, ובין לקוחותיו בארה"ב היו קרן הצדקה של סטיבן ספילברג והתסריטאי ההוליוודי אריק רות (פורסט גאמפ). הוא נחשב לתורם גדול מאוד לישראל, ובין היתר תרם לקרן חינוך לישראל, מכון ויצמן, הג'וינט, קרן אבן חי, האוניברסיטה הפתוחה, הטכניון, האוניברסיטה העברית ועוד.

צ'ייס היה אחד המשקיעים הראשונים של מיידוף, ולאחר שהונאת הפונזי התפוצצה בשנת 2008 הוא הכחיש כי ידע עליה והתעקש כי נפגע ממנו בדיוק כמו יתר המשקיעים. זה לא עצר את התביעות שהוגשו נגדו שעימן התמודד העיזבון שלו בשנים האחרונות.

כעת העיזבון החליט להתקדם ולשלם יותר מ-262 מיליון דולר לאירווין פיקארד, הנאמן מטעם בתי המשפט לנכסיו של מיידוף. סכום נוסף של 15 מיליון דולר יועבר לתובעת הכללית של קליפורניה, קאמלה האריס, ותשמש כדי ליישב תביעה ייצוגית שהוגשה בשנת 2009 על ידי משקיעים במדינה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ההסכם שהושג בסוף השבוע עדיין טעון אישור של בית המשפט הפדראלי לפשיטות רגל במנהטן, ושימוע בנושא נקבע ל-22 בנובמבר.

עד היום הצליח פיקארד לאסוף עבור לקחותיו לשעבר של מיידוף סכום של 11.46 מיליארד דולר - כ-65% מכלל הכספים שנגנבו ועמדו על כ-17.5 מיליארד דולר. מאדוף, בן ה-78, מרצה עונש מאסר של 150 שנה לאחר שהודה בביצוע ההונאה.

רשות ניירות הערך האמריקאית הגישה ב-2009 תביעה אזרחית נגד צ'ייס, בטענה שהתעלם מ"הנורות האדומות" שהצביעו על כך שהרווחים שלכאורה זרמו לחברתו של מיידוף באופן עקבי היו מזויפים.