אאא

עומר גור גייגר בן ה-36 האיש שעומד מאחורי עשרות עגלות בקניונים בכל רחבי ארה"ב, נידון לאחרונה בארה"ב לשש שנות מאסר וחצי, לאחר שהורשע כי העסיק באופן לא חוקי מאות צעירים ישראלים, שמכרו מוצרי קוסמטיקה מים המלח וזאת מבלי לשלם מיסים, כך מדווח ב-ynet.

גייגר, שהתגורר עד לאחרונה בראלי שבצפון קרוליינה, חויב לשלם גם קנס של 25 אלף דולר. כמה נכסים שבבעלותו הוחרמו, בהם רכב מסוג אאודי Q5 SUV ו-300 אלף דולר במזומן. "הוא היה מנהיג ממדרגה ראשונה", אמר השופט המחוזי האמריקני ריימונד ג'קסון על הפרשה אותה תיאר כ"מזימה מסיבית של שקר, מרמה וגניבה".

הנחיות פדרליות המליצו על גזר דין של חמש שנות מאסר ועשרה חודשים לפחות. התובע חשב שהעונש תואם להנחיות והעניק לו כאמור 6 וחצי שנים. ב-7 ביולי הודה גייגר באישומים נגדו, בכללם גם בקשירת קשר להונות את ארה"ב וקשירת קשר להלבנת הון.

על-פי מסמכי בית המשפט, גייגר התחתן בנישואים פיקטיביים בשנת 2005 כדי להפוך לתושב קבע בארה"ב. הוא היה הבעלים או הנשיא של כמה חברות שהפעילו עגלות ודוכנים בקניונים למכירת מוצרי קוסמטיקה מים המלח. הדוכנים פעלו תחת השם "פרמייר טיפוח עור", "אורוגולד" ו"סיקרט ספא". עסקיו של גור הם חלק מחברה גדולה יותר בשם "רסקו", שבסיסה בישראל. הדוכנים שהפעילה החברה היו בווירג'יניה, צפון קרוליינה, מרילנד, ג'ורג'יה, פנסילבניה, ניו ג'רזי ומיזורי.

החברה החלה לפעול בארה"ב בשנת 2005. בשנת 2011 החלו גייגר ושותפיו להעסיק ישראלים באשרת תייר תוך הפרה של חוקי ההגירה. הוא העסיק 340 איש, מהם יותר מ-250 ששהו בארה"ב עם ויזת תייר. "הרווחים מהמזימה היו גדולים והסתכמו במיליוני דולרים. הכסף שימש בארה"ב או נשלח לישראל", אמר עוזר התובע בריאן סמואלס, שהאשים את גייגר שהלבין יותר מ-7 מיליון דולר.

לטענ עורך דינו של גייגר, "רסקו" כיבדה את חוקי ההגירה של ארה"ב עד שנת 2011, והעסיקה עובדים רק עם אשרות מתאימות. אך אז מחלקת המדינה הפסיקה להנפיק אישורי עבודה לעובדי דוכנים ישראלים. בוס טען שעובדיו זכו ליחס טוב. גייגר סיפק להם דירות נוחות, תחבורה ותחושה של קהילה. בזמן שפעולותיו היו לא חוקיות הן בוצעו מתוך תחושה של חמלה ודאגה כנה לעובדים. בוס הסביר שצעירים ישראלים רבים משתוקקים לקבל עבודות בדוכנים, כיוון שכך הם יכולים להרוויח סכומי כסף גדולים בזמן קצר – שמספיק במקרים מסוימים לממן את לימודיהם באוניברסיטה. עובדים לשעבר בדוכנים שגרים היום בישראל סיפקו להגנה תצהירים וסרטוני וידאו שבהם הביעו תמיכה בגייגר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנגד התובע סמואלס אמר ש"רסקו" הביאה 14 מיליון דולר תוך שימוש בעובדים לא מורשים ובזמן מעצרו גייגר גר בדירה בשווי 1.3 מיליון דולר עם רכב BMW ומרצדס בחניה. "הוא הגשים את החלום האמריקני, אבל בדרך שגויה", אמר.

זו אחת הפעמים הראשונות שארה"ב מעמידה לדין ומרשיעה את מי שניהל עסקי מכירת מוצרי ים המלח בדוכנים בקניונים. עד היום נעצרו בעיקר צעירים ישראלים בקניונים, ולאחר מכן הם גורשו משטחה. גם גייגר צפוי להיות מגורש כשיסיים לרצות את עונשו.

בכתב האישום נטען כי "רסקו" הבטיחה לשלם לעובדים הוצאות נסיעה, אך בפועל הורידה את הסכומים ממשכורתם, וכן שילמה לחלק מעובדיה באמצעות "גיפט קארדס" וכך נמנעה מתשלום מסים. "מטרת המזימה הייתה להונות את ארה"ב ולהביא אזרחים זרים בוויזת תייר לעבוד בתחומה, ולשלם, להלין ולנייד אותם ברחבי ארה"ב", נכתב בכתב האישום.

בין 34 האישומים נגד גייגר: קשירת קשר להונות את ארה"ב, הונאת ויזה, שידול לכניסה לא חוקית, מתן מחסה לזרים בלתי חוקיים, העברת אזרחים זרים, קשירת קשר להלבנת הון, ועוד.