אאא

שישה מסוקים מהמשוכללים בעולם ישתלבו ביחידה האווירית של משטרת ישראל ויסייעו למאבק בטרור, בפשיעה ובבריונות הכביש.

בין היכולות החדשות של המסוקים החדשים - יכולות טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם, יכולות נשיאה וקיבולת של מספר גדול יותר של מפקדים ולוחמים, סיוע לכיבוי שריפות, יכולת מבצעית להכוונת כוחות בשטח.

בטקס חגיגי שהתקיים בסוף השבוע האחרון בדאלאס (טקסס) ארה"ב הוצגו המסוקים בפני ראש אגף המבצעים ניצב אלון לבבי וסמנכ"ל בכיר לתכנון תקצוב ובקרה במשרד לביטחון הפנים דני קריבו.

המסוקים החדשים, מיועדים להחליף את צי המסוקים הישן המשמש כיום את היחידה האווירית של משטרת ישראל. היקף הפרויקט נאמד בכחצי מיליארד ש"ח בפריסה רב שנתית למשך 20 שנים, ומיועד הן לרכש עצמו והן לתחזוקה השוטפת של המסוקים שנרכשו.

אספקתם של המסוקים למשטרת ישראל תתבצע בהדרגה במהלך החודשים הקרובים, תחילה עם אספקתם של 4 מסוקים חד מנועיים מדגם: H125, ובאמצע שנת 2017 עם אספקתם של 2 מסוקים דו מנועיים. בכך למעשה יוחלף כל צי המסוקים של המשטרה.

חברת 'אלביט', זכתה במכרז של המשרד לבט"פ אשר התקיים בתום תהליך מורכב של עבודת המטה וכלל את אפיון הצרכים האופרטיביים ומיון מוקדם של החברות אשר נדרשו לעמוד בתנאי סף. אספקת המסוקים נעשית באמצעות החברה AirBus Helicopters אשר נבחרה ע"י חברת אלביט במכרז.

המסוקים עוצבו ונבנו בהתאם לספציפיקציות שהתוותה היחידה האווירית של משטרת ישראל עם ראייה קדימה לתוספת של יכולות שלא היו קיימות במערך המסוקים הקיים כיום, כגון: הטסת כוחות ולוחמים למשימות מיוחדות, מרחקי טיסה ארוכים יותר, נשיאת מים לכיבוי שריפות, מערכות מחשוב וטכנולוגיות מתקדמות ועוד.

במהלך החודשים האחרונים נשלחו מספר טייסי היחידה האווירית המשטרתית לארה"ב על מנת לעבור הכשרות, אימונים והסמכות הנדרשות לתפעול והטסת המסוקים החדשים. במשטרה מעריכים כי עד מועד סיום אספקת כלל המסוקים למשטרת ישראל יוסמכו כלל טייסי היחידה האווירית לקראת הפעלה מבצעית של המסוקים בישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

צירופם של המסוקים החדשים מקנה מספר יכולות אוויריות חדשות ומשמעויות הן בתפקוד המסוקים בפעילות שיטור שוטפת והן בשימושם למשימות כיבוי והצלה. מסוקים אלו יהוו שינוי משמעותי למערך האווירי הקיים וליכולות המשטרה - בראש ובראשונה בתחום הלחימה בפשיעה ובטרור ובתחום המאבק המתמשך בתאונות הדרכים, זאת ע"י שכלול יכולות טכנולוגיות שונות ושדרוג יכולות מחשב המשימה המותקן במסוק. יכולות אלו יאפשרו את שיפור התקשורת ויכולת ההכוונה של הטייסים את השוטרים הפועלים בקרקע בכל זמן ומקום.

ערך מוסף משמעותי של המסוקים החדשים הוא בתחום הכבאות וההצלה. המסוקים יאפשרו הרחבת היכולות הקיימות בכל הנוגע לכושר הנשיאה ויכולות התדלוק. יכולות אלו יאפשרו מתן מענה מיטבי בכל הנוגע להטסת כוחות חילוץ והצלה ועתודה לכיבוי שריפות.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "משטרה חזקה ואיכותית חייבת לפעול עם הכלים המתקדמים ביותר בכדי להגן על שלום הציבור ובטחונו וכאלה יהיו המסוקים החדשים שרכשנו. שדרוג היכולות האוויריות של המשטרה יאפשרו לה גם להתמודד באופן טוב ומהיר יותר עם פושעים ומפירי חוק וגם לתת סיוע מיידי במצבי חירום ולכיבוי שריפות".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך: "היחידה האווירית של משטרת ישראל מצטיידת בימים אלו במערך מסוקים מן המתקדמים ביותר בעולם שעוצבו ונבנו במיוחד על מנת לתת מענה לצרכים היחודיים של משטרת ישראל ואזרחי ישראל. קפיצת המדרגה של המערך האווירי, בשילוב עם יכולות השיטור הימי ופריסת השוטרים בגבולות ובכל רחבי הארץ - ישפרו את היכולות שלנו להגן על אזרחי ישראל ולמנוע פשיעה ופח״ע באוויר וביבשה".