אאא

במעמד צנוע ורב-רושם, נחנך אמש (מוצאי שבת) מרכז מבקרים ומוזיאון חסד וצדקה ייחודי וראשון מסוגו, בכדי ולהציג בפני ציבור המבקרים ולהשריש בלבם, את חשיבות העמוד השלישי שעליו עומד העולם: עמוד החסד.

את המזוזה קבע הרב הראשי של רוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר, יוזם ומקים 'מרכז החסד היהודי - שערי צדק', בו נעזרים בקביעות כ-15,000 אלף יהודים זקנים, גלמודים וחולים, המקבלים עזר ותמך במשך כל ימות השנה, באמצעות עשרות רבות של דרכי סיוע, ובראשם בית התמחוי ומרכז הרפואי הגדול.

בגזירת הסרט, כובדו אורח הכבוד - הנגיד ר' יקותיאל יהודה רוהר, ונשיא איגוד הקהילה היהודיות ברוסיה - ר' אלכסנדר ברדה.

המוזיאון ומרכז המבקרים, כוללים בתוכם מוצגים רבים הקשורים למעשי צדקה וחסד במשך ההיסטוריה ועד לימינו אנו, ובהם פעילות ענפה ומגוונת משלל המיזמים והפרויקטים של 'מרכז החסד - שערי צדק', אשר תומך ומסייע לכל מקרה חרום ובקשת עזרה ברוסיה בכלל, ובמוסקבה בפרט, ומהווה כיום, מרכז החסד הגדול ביותר בכל מדינות חבר העמים.

גולת הכותרת של מרכז המבקרים הוא "מיני מוסקבה היהודית", בהם מבנים מיניאטוריים של כל מוסדות התורה, חינוך ו'מרכז החסד היהודי שערי צדק' שקיימים במוסקבה, תחת מאמר חז"ל "עתידין בתי כנסיות שבבל שייקבעו בארץ ישראל", ועל זה מובא בשם רבי לוי יצחק מברדיטשוב זי"ע: "אף בתי ישראל שיש בהם הרבה מצוות דאורייתא, כגון צדקה וכיו"ב, יזכו לעלות לארץ ישראל".

מסביב לדגם בית המקדש השלישי, שייבנה במהרה בימינו, פרוסים עשרות בתי הכנסת ובתי חב"ד, ישיבות, כוללים, תלמוד תורה, בתי ספר ומרכז החסד, שהקים רבה של רוסיה במוסקבה, ונותנים מבט מקיף, מרשים ובלתי נתפס, על ההיקף העצום של פעילות תורה וחסידות בבירת רוסיה.

צילום: לוי נאזרוב