אאא

חשיפה • החלטה חסרת תקדים של נשיא בית הדין הרבני הגדול: לראשונה מאז היווסדו, מתכנס בית הדין הרבני הגדול לדיון בהרכב שיכלול את כלל חברי בית הדין הגדול. ל"כיכר השבת" נודע כי נשיא בית הדין הגדול הראשל"צ הרב הראשי לישראל הגאון רבי יצחק יוסף הורה על כינוס הרכב מורחב של כלל חברי בית הדין הגדול, זאת כחלק מדיון בשאלת זיכוי גט לבעל צמח.

קראו גם: 

הראשל"צ נגד הרב לביא: "התיר אשת איש לעולם"

כזכור, בזמנו קיבל הרכב בית הדין הרבני בצפת בראשות האב"ד הרב אוריאל לביא החלטה לפיה אישה שבעלה שרוי בתרדמת - רשאית להינשא לאחר שיינתן לה גט על ידי בית הדין ולא על ידי בעלה.

בעקבות ההחלטה התקדימית שעוררה מחלוקת וביקורת רבה בעולם הדיינות, הוגש ערעור על ההחלטה ובהמשך לערעור החליט כעת נשיא בית הדין הגר"י יוסף לקיים דיון מורחב שיכלול את כלל חברי בית הדין הגדול לראשונה מאז היווסדו. אולם, היות וכלל החברים מונים מספר זוגי, קבע נשיא בית הדין הגדול כי צעיר הדיינים לא יקח חלק בדיון ובכך ניתן יהיה לכנס הרכב אי זוגי על פי ההלכה.

הגר''י יוסף והרב לביא. ארכיון (צילום: יונתן זינדל פלאש 90 ובתי הדין הרבניים)
הגר"י יוסף והרב לביא. ארכיון (צילום: יונתן זינדל פלאש 90 ובתי הדין הרבניים)
הגדלה

עוד נקבע, כי בניגוד לתיקי ערעור אחרים, יתכן ויוזמנו חברי בית הדין בצפת הדיינים הרב לביא הרב בזק והרב ויגודה על מנת לנמק את עמדתם בפני נשיא וחברי בית הדין הגדול, זאת על מנת להכריע סופית בשאלה הקשה ולאחר שנשמעו הנימוקים של כל מי שיש לו יד בעניין.

ל"כיכר השבת" נודע כי חברי בית הדין האיזורי בצפת שקיבלו את ההחלטה הראשונית המתירה את האישה להינשא התחייבו כי במידה ונשיא וחברי בית הדין הרבני הגדול לא יקבלו את עמדתם - יקבלו הם את הכרעת הרוב.

הכרעת בית הרבני הגדול בנושא המורכב צפויה לשים קץ לדיון בשאלה מעוררת המחלוקת, האם בית הדין יכול להיכנס לנעלי הבעל הצמח ולתת גט במקומו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כזכור, מאז ניתנה החלטת בית הדין הרבני בצפת תקפו גדולי ישראל מכל החוגים את פסק ההלכה מעורר המחלוקת וקבעו כי מדובר בפסק מוטעה מיסודו. אב בית הדין הרבני בצפת הרב אוריאל לביא שעמד בראש ההרכב, זכה לביקורת נוקבת, ויש הטוענים שבשל כך אף נמנע קידומו לבית הדין הגדול על אף ההערכה הרבה לה זכה בעבר.

גורמים במערכת בתי הדין אומרים כי עד כה, לא ניתן היה לכנס הרכב מורחב של בית הדין מאחר ובבית הדין הרבני הגדול לא כיהנו דיינים, עם מינוי הדיינים לבית הגדול החלה ההיערכות לקבלת החלטה בנושא.

יצויין כי בעבר, התייחס הגר"י יוסף לשאלה דומה בכלליות בפסק הלכה ארוך של עשרות עמודים והביע את עמדתו הנחרצת כי אין כל בסיס הלכתי לזיכוי גט לאשה שבעלה שרוי בתרדמת.

גורמים המצויים בעולם הדיינות מעריכים כי הסיכוי שבית הדין הרבני הגדול יותיר על כנה את החלטת בית הדין הרבני בצפת נמוכים מאוד, שכן לאור עמדתם הברורה של רוב ככל דייני ישראל קשה לראות איך בית הדין הגדול מותיר החלטה זו על כנה.