אאא

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק מצטרף הערב (מוצ"ש) לקריאה לחקור את עסקת רכישת הצוללות מגרמניה, זאת בעקבות התחקיר שפורסם בערוץ 10 על הקשר בין פרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואיש העסקים שמייצג את חברת הצוללות הגרמנית בישראל.

אהוד ברק צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "צוללות הן חיוניות, אמון הציבור חיוני אף יותר. יש הרבה סימני שאלה. לכן, כמו שאומר בוגי, חובה לחקור. גם בגרמניה, גם אחורנית".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד שהתייחס הערב לפרשה בראיון בערוץ 2, אמר כי "לא ידענו כנראה לא מעט דברים. נכנסנו לחדרים, הצבענו, ובכל הזמן הזה איש מאיתנו לא יודע שפרקליטו האישי של ראש הממשלה מעורב בעסקאות האלה. למה הגרמנים שכרו את שמרון, בגלל הידע שלו בימיה? הגרמנים שכרו את שמרון כי הוא האיש הקרוב ביותר לראש ממשלת ישראל".

"נוצר מצב שאני ואחרים ושר הביטחון יושבים בחדרים, מנהלים מו"מ עם הגרמנים, הגרמנים יודעים שפרקליטו האישי של ראש הממשלה בעצם עובד אצלם, ואנחנו לא יודעים. והעסקה נחתכת ככה. את זה צריך לחקור. היועץ המשפטי לממשלה צריך להורות על חקירה פלילית מיד, ושנבין למה הגרמנים שכרו את שמרון, כמה הם שילמו לשמרון, ומה הוא נתן בתמורה. זו העסקה הכי גדולה בתולדות המדינה. אם נתניהו לא ידע זה חמור - ואם הוא ידע זה עוד יותר חמור".

כזכור, שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון פרסם בשבוע שעבר התייחסות לנושא בעמוד הפייסבוק שלו ואמר כי "התנגדתי נחרצות להגדלת צי הצוללות של חיל הים בשלוש צוללות נוספות. באותה עת, מטעמים מבצעיים, ארגוניים וכלכליים, לא היה לצה"ל צורך בכך, ואף לא בשנים הקרובות - ועמדתי התבססה גם על סמך עבודת מטה מקצועית, מעמיקה ומקיפה שבוצעה בצה"ל ובמשרד הביטחון".

"איני יודע מה נעשה ומה נחתם לאחר עזיבתי את משרד הביטחון, אך פרסומיו של רביב דרוקר בנושא מטרידים מאוד, ומחייבים בדיקה מקיפה של הגורמים הרלוונטיים. תיאור השתלשלות הדברים המתוארת בהודעת המל"ל, הוא חסר ואינו משקף את המציאות כהווייתה".

בתחקיר שפורסם בערוץ 10 נטען כי עו"ד דוד שומרון המייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו מייצג גם את נציג החברה הגרמנית שמכרה לישראל את הצוללות. המל"ל בתגובתם לתחקיר תיארו את השתלשלות רכישת הצוללות, וטענו כי הרכישה נעשתה בייעוץ כל גורמי המקצוע וגורמי הצבא הנוגעים לרכישה.

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבו גם כן לתחקיר ערוץ 10 ובהודעתם נאמר "עו"ד שמרון מעולם לא שוחח עם ראש הממשלה בנושא צוללות, ספינות, או כל נושא אחר הקשור בלקוחותיו, הפעם הראשונה שבה נודע לראש הממשלה שעו"ד שמרון מייצג גורם עסקי הקשור לפרויקט הצטיידות של חיל הים הייתה שלשום, כשערוץ 10 פנה לבקשת תגובה".

עוד אמרו בלשכת ראש הממשלה כי האנשים סביב ראש הממשלה יודעים שאסור לפנות אליו בנוגע לענייניהם העסקיים.