אאא

פעילי עמונה החלו כבר בהכנות לקראת יום הפינוי המתוכנן בעוד כחודש ב-25 לדצמבר. הפעילים כבר עורכים תרגילים בשטח על מנת לפעול בעת הפינוי עצמו ולנסות למנוע אותו בכוח.

על פי הדיווח ב-ynet, התקיים בימים האחרונים תרגיל ניווט בחשיכה של הפעילים כהפקת לקחים מפינויים קודמים, שבהם הצבא והמשטרה חסמו את הדרכים מראש ומנעו מהמתנגדים להגיע ליעד ולהפריע לכוחות. מסקנת הפעילים הייתה שצריך למצוא דרכים עוקפות שיאפשרו הגעה למאחז. "יש לנו תכנון של צירי הגעה, ויהיו גם כלי רכב וג'יפים שיסיעו את האנשים", מפרט עציון דוד ממטה המאבק. "הצבא יסגור - ואנחנו נדאג שלמרות זאת האנשים יגיעו".

מנגד במערכת הביטחון נערכים אף הם לקראת הפינוי המתוכנן והחשש שהפעם מתוכננת התנגדות ממשית בדמות אלפי מתנדבים שיאבקו בכל כוחם נגד הפינוי.

הפעילים נערכים להגעת אלפי מתנגדים לפינוי, שצפויים לשהות במקום כמה ימים. לשם כך הם כבר הכשירו ליד המאחז שטח שישמש עיר אוהלים, ובשבוע שעבר כבר החלו בהקמת האוהלים הראשונים ואם יירד גשם אז יוצבו במקום חממות ישנות שנרכשו במיוחד לצורך המאבק.

האוהלים שנבנו
האוהלים שנבנו (מרים אלסטר פלאש 90)
הגדלה

כחלק מההיערכות הלוגיסטית מתכננים הפעילים להקים במקום גם מתחם מנהלה, שיכלול מטבח ומרכז רפואי שיכיל פעילים וצוותי רפואה ניידים, שיטפלו בפעילים שייפגעו במהלך הפינוי, אם יהיו כאלה. במסגרת ההכנות יוצבו במקום גנרטורים, מיטות ומכלי מים.

"זה שלב ראשון לקראת הקמת מתחמי אוהלים על כמה מאות דונמים, שיוכלו לקלוט סדר גודל של 20 אלף איש", אומר עציון דוד. "המטרה היא לשכן את האנשים בתקופה של הפינויים, אם חס וחלילה יהיו. צפוי להיות פה קור עז, ואנחנו רוצים לתת למי שיגיע את התנאים להתמודד איתו. אנחנו נביא גם מזון בסיסי, שתייה ושמיכות ונדאג שיהיו תנאים בסיסיים שיאפשרו לאנשים לשהות פה".

ביום הפינוי עצמו מתכננים במטה להקיף כל מבנה בעמונה בשרשרת אנושית של מאות אנשים. במקביל יופעלו רחפנים ומצלמות גו־פרו שיצלמו את ההתרחשויות במוקדים שונים ביישוב, ואלה יועברו בשידור חי ברשתות החברתיות. כדי לאפשר לפעילים לתקשר זה עם זה ייפתחו עבורם קבוצות ווטסאפ, ומערכת כריזה תעביר להם הנחיות בזמן אמת.

התחושה בקרב פעילי הימין שהפעם הם לא יניחו לזה לקרות בשונה מההתנתקות אז בסופו של דבר הפינוי התקיים כמעט ללא מאבק. הפעילים אומרים כי במידה והפעם הפינוי יצליח תהיה זו מכה חזקה מידי עבור מפעל ההתיישבות בשל הפתח שנוצר בדמות תביעות משפטיות על אדמות פרטיות וכי אין להיכנע לכך גם אם כתוצאה מכך יתפתח מאבק אלים שיביא לפציעתם של רבים.