אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו ימריאו מחר לאזרבייג'ן וקזחסטן לקידום היחסים בין המדינות. ראש הממשלה ידון עם נשיאי המדינות בסוגיות אזוריות ובנושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים.

ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם נשיא אזרבייג'ן Ilham Aliyev בארמון הנשיאותי Zagulba Palace בבאקו. במעמד זה יחתמו השניים על הסכם תקינה, הסכם כפל מס והסכם שיתוף פעולה בתחום החקלאות. על ההסכמים יחתום השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת זאב אלקין. כמו כן, רה"מ יפקוד את שדרת הנופלים ויניח זר באנדרטת הזיכרון.

לאחר מכן ימשיך לקריית החינוך היהודית "אור-אבנר" יחד עם שר החינוך של אזרבייג'ן Mikayil Jabbarov וייפגש עם הקהילה היהודית במקום.

ביום רביעי, יבקר ראש הממשלה נתניהו בקזחסטן, זהו ביקורו הראשון של ראש ממשלה ישראלי במדינה זו. ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם נשיא קזחסטן נורסולטן נזרבייב במשכן הנשיאות Akorda באסטנה. לאחר הפגישה יחתמו הסכם שיתוף פעולה בתחום החקלאות ומזכר הבנות על שיתוף פעולה באשרות. כמו כן, רה"מ ייפגש עם יו"ר הסנאשל קזחסטן, Kassym-Jomart Tokayev.

לצד הפגישות המדיניות, יתקיים פורום עסקי בראשות ראש הממשלה נתניהו עם אנשי עסקים מישראל וקזחסטן לעידוד השקעות בישראל והגברת הסחר בין המדינות. ישראל רואה ביחסים הכלכליים עוגן מרכזי בין המדינות. בפורום העסקי תשתתף משלחת עסקית ישראלית, שמצטרפת לנסיעתו של ראש הממשלה נתניהו, ובה מלמעלה מ-70 נציגים מחברות ישראליות מתחומי ביטחון המולדת, אנרגיות מתחדשות, חקלאות, מים, בריאות, רפואה ופיננסים, אשר יקיימו מפגשים עסקיים עם חברות קזחיות פוטנציאליות. כמו כן, יתקיים אירוע מרכזי נוסף בו ישתתפו בכירי המשק של קזחסטן. בנוסף, ראש הממשלה ורעייתו ישתתפו באירוע רב-משתתפים בבית הכנסת הגדול.

מעט על המדינות:

אזרבייג'ן:
זהו ביקורו השני של ראש הממשלה נתניהו באזרבייג'ן. הביקור הראשון התקיים בשנת 1997. ישראל ואזרבייג'ן מציינות השנה 25 שנים ליחסים הדיפלומטיים הידידותיים בין השתיים. ראש הממשלה מקיים קשר רציף עם נשיא אזרבייג'ן והשניים נפגשו בפורום הכלכלי בדאבוס שהתקיים בשנה האחרונה. ביקורי בכירים מתקיימים בין המדינות באופן רציף.

בין המדינות ישנם יחסים כלכליים איתנים. ישנה פעילות של חברות ישראליות בתחומי ההייטק, חקלאות, מים והן שת"פ בתחום האנרגיה. באזרבייג'ן קהילה יהודית חזקה ומדינה מעניקה להם מסגרת של ביטחון ושלום; ישראל רוחשת הערכה רבה ליחס הטוב וההיסטורי של אזרבייג'ן לקהילה היהודית במקום. בישראל חיים עשרות אלפים אשר עלו מאזרבייג'ן והביאו עמם מורשת מפוארת. נשיא אזרבייג'ן קבע כי שנת 2016 תעמוד בסימן ה"רב-תרבותיות".


קזחסטן:
זהו ביקורו הראשון של ראש ממשלה ישראלי בקזחסטן. ישראל וקזחסטן מציינות השנה 25 שנים ליחסים הדיפלומטיים הידידותיים. לקזחסטן שגרירות בישראל. עשרות-אלפי יהודים עלו לישראל מקזחסטן ועדיין ישנה קהילה יהודית חזקה בקזחסטן ולה מספר בתי כנסת ברחבי המדינה. תערוכת אקספו 2017 תתקיים בקזחסטן והדוכן הישראלי הבינ"ל יוצג במקום. היחסים הכלכליים הם עוגן חשוב וישראל רואה חשיבות רבה בקידום הסחר בין המדינות.