אאא

נתניהו מרוצה בינתיים מאד מהצהרותיו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. יממה לאחר שאמרה קליאן קונוויי, יועצתו הבכירה של טראמפ, כי "העברת השגרירות האמריקנית לירושלים נמצאת בעדיפות עליונה", התייחס אתמול (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו לדברים במהלך ביקורו באזרבייג'אן עם מילה אחת פשוטה – "גרייט".

"ביחס לרעיון פתיחת שגרירות אמריקנית בירושלים אני משיב על כך במילה אחת – גרייט. אדיר", הצהיר ראש הממשלה.

"טראמפ הולך בכיוון של תמיכה במדינת ישראל ויודע להעריך את הרצון שלנו לשלום", הוסיף נתניהו על פי הדיווח ב-ynet. "אנחנו נהנים מהעובדה שיש לנו תמיכה גדולה בארה"ב כפי שיש למעט מדינות אם בכלל. ארה"ב מבינה שלגבי עתידה של ישראל – ישראל היא שצריכה להחליט".

בהמשך התייחס ראש הממשלה לביקור המדיני שהוא עורך בקזחסטן ובאזרבייג'אן. "הכוונה היא להביא לשינוי ולהתמוטטות הרוב האוטומטי נגד ישראל בפורומים הבינלאומיים", אמר. "אני רוצה להביא למהפך העולם המוסלמי (בהקשר זה). העולם הערבי מושפע, כפי שאמרו לי מנהיגים ערבים מקומיים שגדלו עם תרבות התעמולה נגד ישראל, והם אמרו – 'אתם הייתם השטן עבורנו ועד שלא הכרנו אתכם, לא ידענו את האמת שהוליכו אותנו שולל'.

"יש לנו משימה, והיא לשנות את התמונה הזאת. אני מעוניין מאוד לשנות את הדינמיקה בתוך העולם המוסלמי הרחב ובוודאי רוצה לשנות את הדינמיקה בעולם המוסלמי-ערבי, ועל זה אנו עמלים לא מעט".

מוקדם יותר נועד ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא האזרי, אילהם אלייב בארמון הנשיאותי זגולבה פאלאס בבאקו. לפי פרסומים באזרבייג'אן, ישראל תמכור לאזרים סוללות כיפת ברזל והאזרים אף הביעו עניין ברכישת מערכת שרביט קסמים. האיראנים הביעו מורת רוח מביקורו של נתניהו במדינה המוסלמית שנמצאת בשכנות להם.

בנוגע להסכמים הביטחוניים אמר אלייב: "אנו משתפים פעולה באופן פעיל בתחום של תעשיות ההגנה ושיתוף פעולה זה נמשך כבר שנים רבות. אני מציין נתון אחד כדי להמחיש את היקף שיתוף הפעולה הזה. עד כה, החוזים בין חברות מישראל ואזרבייג'אן ביחס לרכישת ציוד הגנה מתקרב לחמישה מיליארד דולר, ליתר דיוק 4 מיליארד ו-850 מיליון דולר. חלקם הגדול של החוזים הללו כבר מומש ועדיין אנו ממשיכים לעבוד על כך, ואנו מרוצים מאוד מהיקף שיתוף פעולה זה".

במעמד זה נחתמו ארבעה הסכמים לשיתופי פעולה בתחום הסכם תקינה, הסכם כפל מס, הסכם שיתוף פעולה בתחום החקלאות והסכם להקמת ועדה מעורבת למטרת קידום שיתוף פעולה בתחומי הכלכלה, מדע, טכנולוגיה, בריאות, חקלאות וסחר. על ההסכמים חתם השר להגנת הסביבה זאב אלקין. הנשיא אלייב אמר: "אנו משתפים פעולה בתחומים רבים, והמסמכים שחתמנו עליהם היום מוכיחים בבירור את הפוטנציאל הגדול לשיתוף פעולה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הנשיא האזרי התייחס בדבריו גם לקהילה היהודית במדינתו: "יש שבעה בתי כנסת באזרבייג'אן, חמישה מתוכם בבאקו. בתי ספר יהודיים. היחסים בין יהודים ואזרבייג'אנים היו תמיד טובים מאוד, לאורך כל התקופות בהיסטוריה שלנו, ויהודים חיים באזרבייג'אן במשך שנים. זה הבית שלהם. הם מרגישים בבית והם עושים רבות על מנת לחזק את מדינתנו. כך היה בתקופת רוסיה הצארית כאשר אזרבייג'אן הייתה חלק מהאימפריה הרוסית, כך היה בתקופת ברית המועצות, וגם עכשיו, אחרי רבע מאה של עצמאות, היחסים בין העמים, בין כל העמים החיים באזרבייג'אן, משמשים דוגמה מצוינת לרב-תרבותיות, כבוד הדדי וכבוד כלפי המסורות והדתות האחד של השני".

נתניהו אמר כי "יש לנו תחומים רבים שבהם אנו משתפים פעולה ונוכל בהם לשתף פעולה כדי להיטיב עם שני עמינו. יש לנו מערכת יחסים משגשגת בתחום האנרגיה, וכעת אנו מדברים לא רק על מכירת נפט מאזרבייג'אן לישראל, המהווה חלק חשוב מאוד מייבוא הנפט שלנו, אנו מדברים גם על שימוש במתקנים משותפים לייצוא גז וחיבור פוטנציאלי בין ייצוא הגז של ישראל לקו צנרת עצום שנבנה בימים אלה ממש מאזרבייג'אן לטורקיה. זה משהו שעשוי לחזק את שתי הכלכלות שלנו ולהעניק שירות גדול יותר".

"אני חושב שישנו דבר נוסף וייחודי במערכת היחסים בינינו. ישראל היא המדינה היהודית, אזרבייג'אן היא מדינה מוסלמית, בעלת רוב מוסלמי גדול", הוסיף ראש הממשלה, "הרי לכם דוגמה למוסלמים ויהודים הפועלים יחד כדי להבטיח עתיד טוב יותר למען שנינו, וזאת דוגמה בולטת על רקע אי הסובלנות וההיעדר של קבלה וכבוד הדדיים".

נתניהו ביקר גם בבית הספר היהודי בבאקו "אור אבנר" המשתייך לחב"ד והמריא אמש לביקור בן יומיים בקזחסטן, ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי שם.