אאא

נראה שטראמפ מתכוון לעמוד בהבטחות הבחירות מלבד ההבטחה להעביר את השגרירות לירושלים. צוות המעבר של דונלד טראמפ פנה בחודש שעבר למחלקה לביטחון המולדת וביקש להעריך את המשאבים הדרושים לבניית חומה ומחסומים בגבולות המדינה, כך על פי סוכנויות הידיעות.

צוות המעבר גם שאל לגבי יכולות המשרד להרחיב את היקף כליאת המהגרים שמגיעים בניגוד לחוק, ובנוגע לתכנית מעקב אווירית שצומצמה משמעותית בכהונת ברק אובמה בבית הלבן.

הפנייה הנרחבת של צוות המעבר הייתה לפני כחודש, בפגישה בין אנשי טראמפ לאנשי המחלקה לביטחון המולדת. אנשיו של טראמפ הביעו חוסר אמון באנשי המערכת הקיימת ושאלו אם העובדים הפדראליים שינו את הפרטים האישיים שנשמרו על המהגרים מתוך דאגה לחירות האזרח ולגורלם של המהגרים לאחר כניסתו של טראמפ לבית הלבן.

תזכיר פנימי שהגיע לסוכנות הידיעות 'רויטרס' חושף הצצה לאסטרטגיה של הנשיא הנבחר, שהבטיח למנוע ממהגרים לא חוקיים להיכנס לארה"ב – בין השאר באמצעות בניית חומה בגבול מקסיקו. בתגובה לבקשת צוות המעבר אמרו אנשי ביקורת המכס והגבולות כי לאורך גבול מקסיקו יש כ-640 ק"מ שבהן אפשר להתקין גידור חדש, ובערך אותו מרחק בגבול עם קנדה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נושא נוסף שצוות המעבר שאל עליה היא מבצע פלנקס, תכנית מעקב אווירית שמאפשרת ל-1,200 אנשי המשמר הלאומי לעקוב אחר הנעשה בגבול הדרומי כדי למנוע הגירה בלתי חוקית וסחר בסמים. בעבר, תחת הנשיא ג'ורג' בוש, לקחו 6,000 אנשים חלק במבצע, אך אובמה צמצם את התכנית, והיו שמרנים שזעמו על כך וטענו שמדובר במעקב חיוני לביקורת הגבולות.

בנוסף, צוות המעבר ביקש מהמשרד לביטחון המולדת עותקים של כל צו והוראה שנשלחו לסוכני ההגירה מאז שאובמה נכנס לתפקיד ב-2009.

טראמפ אמר במהלך קמפיין הבחירות כי הוא מתכוון לבטל את הצעדים של אובמה בנושא ההגירה, כולל הוראה ב-2012 לאפשר לילדים שהגיעו לארה"ב בניגוד לחוק להישאר במדינה עם אשרות שהייה זמניות ולאפשר להם לעבוד וללמוד.