אאא

ראשי הסיעות החרדיות, שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, שיגרו הערב (שלישי) מכתב משותף לראש הממשלה נתניהו ובו דרישה חד משמעית שהממשלה תקבל החלטה בישיבתה הקרובה לדחות את חוק העזר העירוני שחוקק בתל אביב המתיר לפתוח חנויות בשבת קודש. יו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט סרב לחתום על המכתב.

במכתב המשותף כתבו הנציגים החרדים בין היתר: "אין ביכולתנו ובכוונתנו להיות שותפים לפגיעה בכבודה של השבת וברמיסתה כפי שעולה מחוק העזר האמור, ולפיכך, הננו דורשים כי ממשלת ישראל תקבל בישיבתה האמורה, החלטה ברורה וחד משמעית בדבר אי אישורו של חוק העזר האמור ומניעת פגיעה במצב החוקי הנוהג במדינת ישראל ("סטטוס קוו") האוסר על פעילות מסחר בשבת. החלטה זו מתחייבת מתוך ההכרה בחשיבותה של השבת ומניעת פגיעה בגדריה".

המכתב המלא

המכתב המלא
הגדלה

הנציגים מציינים את חשיבות שמירת השבת כצווי התורה ומוסיפים גם את הנימוק הסוציאלי: "חוק העזר המוצע חותר תחת עקרון זה, פוגע בזכויותיהם של העובדים הנדרשים לעבוד ביום המנוחה השבועי, יוצר אפליה ומביא לתחרות בלתי הוגנת כלפי סוחרים המבקשים וחפצים לשמור על יום מנוחתם השבועי".

דרעי, ליצמן וגפני מבהירים לנתניהו כי "מתן אישור לחוק העזר המוצע, מהווה פגיעה בסטטוס קוו, באשר אין חולק כי המצב החוקי הקיים אינו מאפשר פעילות מסחר בשבת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יצוין, כי נעשתה פניה לשר החינוך נפתלי בנט בכדי שיחתום אף הוא על המכתב, אך השר בנט סרב.

הכותרת ב''כיכר השבת'', בתחילת השבוע
הכותרת ב"כיכר השבת", בתחילת השבוע
הגדלה

כזכור, בישיבת פורום ראשי סיעות הקואליציה, העלה השר דרעי את הסוגיה ואמר כי איננו מוכן בשום אופן שהממשלה תחליט לא להחליט, כי אז המשמעות היא שחוק העזר התל אביב ייכנס לתוקפו ויתיר פתיחת חנויות בשבת. השר דרעי גיבש חזית חרדית אחידה בנושא, ובישיבה שקיים היום בהשתתפות היועצים המשפטיים הוחלט לצאת בדרישה משותפת מנתניהו כי הממשלה כולה תחליט על דחיית חוק העזר.

ל"כיכר השבת" נודע עוד כי כחלק מהמהלכים - תתקיים מחר פגישה של הנציגים החרדיים עם השר יריב לוין ועם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן לנסות להגיע לפתרון בנושא.