אאא

בעוד מדינת ישראל מדברת כל העת על בעיות זיהום אוויר, הפקקים הבלתי נסבלים ועידוד התחבורה הציבורית, מתברר כי במקביל היא מרוויחה הון עתק על חשבון הנהגים ורוכשי הרכב:

הנתונים הרשמיים של משרד האוצר מספרים, כי הכנסות מס הקנייה מיבוא רכב בשנה החולפת, 2016, זינקו בכ-50 אחוז לעומת השנה הקודמת לה, שדם בה היתה עלייה ניכרת ביחס לשנים עברו. 12.33 מיליארד שקל - זהו סך הכנסות המדינה ממס קנייה על רכב חדש.

והמס על הדלק הניב תשואה היסטורית אך הוא: 17.679 מיליארד ש"ח. זהו רווח המשקף עלייה כלשהי לעומת 2015, אך המדהים מכל הוא הנתון הבא: בחודש דצמבר האחרון בלבד זינקו הכנסות המדינה ממיסוי דלק בכ-30 אחוז.

ורווחים אלו זה עוד לפני שמתייחסים להכנסות ממס שווי השימוש על רכב צמוד לעובדים, שכלול בתוך גביית מס ההכנסה ונאמדות בכ-5 מיליארד שקלים, או להכנסות המדינה מאגרות רישוי, שנאמדו בשנה החולפת ב-5-6 מיליארד שקל בשנה.

סך עודף הגבייה ממסים עמד ב-2016 על 7.5 מיליארד שקל (!) - לעומת התחזית המקורית.

תגובת משרד האוצר: "מתוך עודף הגבייה יש לייחס כ-1.8 מיליארד שקל להקדמת יבוא כלי רכב בחודש דצמבר 2016 על חשבון היבוא בתחילת 2017. בחודש זה יבואו לארץ כ-80 אלף מכוניות, כמעט פי שלושה מהרמה החודשית הממוצעת כתוצאה מעדכון נוסחת המיסוי הירוק שנכנס לתוקף בתחילת ינואר וגרם לעלייה של שיעור המס האפקטיבי על חלק מדגמי הרכבים".