אאא

הדיפלומט הישראלי, שי מסוט, שתועד בתחקיר של רשת "אל-ג'זירה" מתכנן "לחסל פוליטית" בכירים בבריטניה ואף כינה את שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון אידיוט, התפטר מתפקידו. כך הודיע היום (חמישי) משרד החוץ.

הסיפור החל ביום א' אז פורסם סרטון שבו נראה מסוט כשהוא מדבר על כך שהוא מנסה בחשאי "להפיל" חברי פרלמנט בריטים שנחשבים לעוינים לישראל, כולל את סגן שר החוץ, אלן דאנקן. לפי התקשורת הבריטית, המהלך נחשב להפרה בוטה של הפרוטוקול הדיפלומטי והשגריר הישראלי, מארק רגב, שוחח ביום שישי והתנצל בפני דאנקן על הדברים.

דובר השגרירות הבהיר אף הוא באופן מיידי כי "השגרירות רואה את האמירות האלו כבלתי מקובלות לחלוטין". ג'ונסון עצמו הגיב לתחקיר ואמר: "השגריר הישראלי מסר התנצלות מלאה ונראה שלעובד כבר אין תפקיד בשגרירות בלונדון".

בסרטון, שצולם באמצעות מצלמה נסתרת בחודש אוקטובר האחרון, נראה מסוט משוחח עם מריה סטריצולו, עובדת ציבור שהייתה בעבר יועצת של שר בריטי, ועם אדם שהתכנה רובין והציג את עצמו כחבר ארגון פרו ישראלי, אך היה למעשה תחקירן של רשת הטלוויזיה אל ג'זירה.

בסרטון שוחח מסוט עם סטריצולו ודן בשאלה כיצד ניתן להכפיש חברי פרלמנט והיא ענתה לו: "אתה יודע, אם אתה מסתכל מספיק עמוק אני בטוחה שתוכל למצוא משהו שהם מסתירים, אולי איזו שערוריה קטנה". בשיחה היא התרברבה שסייעה להבטיח משרה לבוס שלה, חבר הפרלמנט השמרן רוברט חלפון, בזמן שהיא הייתה ראש הסגל שלו והוא היה סגן יו"ר המפלגה השמרנית. מסוט תועד שואל אותה אם היא יכולה להשיג את התוצאה ההפוכה: "אני יכול לתת לך כמה שמות של חברי פרלמנט שהייתי רוצה שתורידי אותם?", היא ביקשה שיזכיר לה על מי הוא מדבר, והוא ענה: "סגן שר החוץ".

סטריצולו אמרה לו: "אתה עדיין רוצה ללכת עליו?" ומסוט השיב תשובה מעורפלת וציין כי דאנקן עדיין עושה בעיות. סטריצולו אמרה לו: "חשבתי אולי, אתה יודע, לנטרל אותו קצת, לא?" מסוט ענה לה: "לא".

בשלב הזה השניים עברו לדבר על שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון. סטריצולו אמרה שהוא סולידי ביחס שלו לגבי ישראל. מאוס הסכים והוסיף שלא אכפת מג'ונסון כי "את יודעת שהוא אידיוט".

פרסום התחקיר עורר סערה דיפלומטית שכן כאמור דיבור מהסוג הזה אינו מקובל אם כי באופן כללי מדובר בשיחה אישית שכלל לא בטוח שהייתה במסגרת עבודתו הרשמית של מסוט.