אאא

מקץ פעילות סמויה של מספר חודשים, משטרת ישראל חשפה ועצרה הבוקר (שני) חברי כנופיה שהטילה במשך שנים את אימתה על כל אזור הצפון וסחטה מבעלי עסקים סכומי כסף גדולים תמורת "שמירה". לבעלי עסקים שבחרו לא לשלם היו חברי הכנופיה גורמים נזקים כלכליים כבדים.

"פעילות ארוכה זו הינה שינוי המציאות בצפון, מתן שירות לאזרח הנורמטיבי ומלחמת חורמה בעבריינים", כך מסר מפקד מחוז צפון ניצב אלון אסור בתדרוך השוטרים בשעות הלילה.

בהינתן האות פשטו מאות שוטרי משטרת ישראל וביניהם לוחמי יחידות מיוחדות ,בלשי ימ"ר צפון וגופי אכיפה נוספים על הכפר טובא זנגרייה. 

הכנופיה עסקה במשך שנים בסחיטה של חקלאים, בעלי עסקים וקבלנים שהגיעו לבצע עבודות עפר או  לפתוח בתי עסק באזור הצפון.

הכנופיה נהגה לדרוש תשלום עבור "דמי שמירה" למטעים, מאגרי מים ,ציוד מכני כבד או לאתרי עבודות עפר. במידה והבעלים היה מסרב היו "נגרמים" לו נזקים בשווי של מאות אלפי שקלים לתוצרת החקלאית, ציוד חקלאות, לציוד המכני הכבד או לבית העסק.

במהלך השנים הכנופיה הטילה איימתה וקבלנים מאזורים שונים בארץ שילמו להם "דמי שמירה" כחלק מהסידורים שעליהם לבצע לפני עליית כלי העבודה לשטח אתר העבודה.

שמה של הכנופיה עורר פחד בכל אזור הצפון כך שבפועל היא לא נזקקה להציב שומר באתרי הבניה או בתי העסק שנפתחו. על פי השיטה לאחר קבלת תשלום חודשי שנע בין 2000-15000 ש"ח, "נציגי" חברת השמירה הדביקו מדבקה הנושאת את לוגו חברת השמירה שסימל כי המקום "מאובטח" על ידי הכנופייה מטובא, למרות שבפועל לא הוצב מאבטח במקום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בחקירה מקצועית, יסודית, ארוכה ומסועפת משטרת ישראל הצליחה לאתר 87 קרבנות שהסכימו להגיש תלונה בגין הסחיטה ו"דמי השמירה" שנכפו עליהם.

לאחר חקירה סמויה שנמשכה למעלה מ-8 חודשים, תוך שימוש בכלל המשאבים והאמצעים הטכנולוגים ובשיתוף פעולה עם פרקליטות מחוז צפון, מס הכנסה, מע"מ ומשרד הכלכלה, היום לפנות בוקר משטרת ישראל עצרה 27 חשודים ובמהלך הפשיטה נתפסו 10 כלי רכב ביניהם רכבי יוקרה, נתפסו כספים במזומן בסכום של מליוני שקלים וכן נתפס רכוש בשווי של מיליוני שקלים שבתום ההליך המשפטי בכוונת המשטרה לבקש את חילוטם.

במקביל לפעילות נהרסה גדר שהקים חשוד שתחמה שטח של 3 מגרשים שיועדו לשיווק לבנייה על קרקע השייכת למינהל מקרקעי ישראל.

שני החשודים העיקריים האחד בן 45 והשני בן 35 מתגוררים בבתי פאר בכפר טובא זנגרייה ומנהלים אורח חיים ראוותני שמומן מסחיטתם של בעלי העסקים המסכנים.