אאא

מרגל האטום מרדכי ואנונו, לא מפסיק לעורר מהומות ולעבור על תנאי השחרור שלו מהכלא. לפני כשבועיים הורשע ואנונו בהפרת תנאי שחרורו מהכלא, זאת לאחר שניפגש לפני כארבעה שנים במלון במזרח ירושלים עם שני אזרחים אמריקנים – חרף צו האוסר עליו לקיים קשר מכל סוג שהוא עם אזרחים זרים ללא קבלת אישור לכך מראש.

במקביל זוכה ואנונו משני אישומים נוספים הקשורים גם הם להפרת תנאי שחרורו – האחד בשל ראיון שהעניק לתקשורת. הדיונים בטיעונים לעונש נקבעו לחודש מרס הקרוב.

ואנונו, ששימש בעברו כטכנאי בכור בדימונה, הורשע בשנת 1988 בשורת עבירות נגד ביטחון המדינה ונגזרו עליו 18 שנות מאסר לאחר שמסר לעיתונאים זרים תצלומים מתוך מתקני הכור ומידע על יכולותיה הגרעיניות של ישראל. עם שחרורו בשנת 2004 הוטלו עליו מגבלות שכללו בין היתר איסור יציאה מן הארץ, איסור כניסה לאזור יהודה ושומרון, חובת דיווח במקרה של שינוי כתובת המגורים ואיסור לקיים קשר כלשהו עם אזרחים זרים או תושבים זרים. ב-2014 קיבל ואנונו הקלה ונקבע בצו כי מותר לו לקיים שיחה מזדמנת עם כמה אנשים בלי להודיע על כך מראש.

על פי כתב האישום האחרון שהוגש נגד ואנונו במאי של השנה שעברה, העובד לשעבר בכור בדימונה נפגש עם וויליאם לואיס דיאנסט וקרין מארי הוסטר, אזרחים אמריקנים, במלון "ג'רוזלם הוטל" במזרח ירושלים במרס 2013. מדובר היה בפגישה מתוכננת שתואמה קודם לכן באמצעות הדואר האלקטרוני, אף שואנונו ידע היטב כי מדובר בהפרה של תנאי שחרורו מהכלא.

עם זאת, שופט בית משפט השלום בירושלים, ירון מינטקביץ', זיכה את ואנונו משני אישומים אחרים הנוגעים להפרת תנאי שחרורו. באישום השני שהוגש נגדו נטען שעבר מדירה אחת לאחרת בבניין שבו הוא מתגורר ברחוב אחואן א-צפא בירושלים מבלי שדיווח על כך כנדרש. באותה העת היה תלוי נגדו צו, שחייב אותו להודיע למשטרה על שינוי כתובת תוך ארבעים ושמונה שעות מראש.

האישום השלישי הוגש בשל הראיון שהעניק ואנונו לערוץ 2 בספטמבר 2015. על פי כתב האישום, במסגרת הראיון מסר הנאשם למראייניו מידע אסור שנפסל על ידי הצנזורה לשידור. באותה העת היה תלוי נגד הנאשם צו שאסר עליו למסור לכל אדם מידע מסווג שהגיע אליו בתוקף עבודתו בכור.

סנגורו של ואנונו, עו"ד אביגדור פלדמן, אמר בתגובה: "שלושה אישומים הוגשו נגד ואנונו. האחד חמור - גילוי פרטים סודיים שנודעו לו במהלך עבודתו. ואנונו זוכה מאישום זה מאחר שהמדינה לא הוכיחה כי הפרטים שמסר בראיון בחדשות 2 נודעו לו בעקבות עבודתו בכור. אישום שני ואידיוטי טען כי ואנונו עבר לדירה אחרת בבית שבו גר, והוא זוכה מאישום זה בהיותו זוטי דברים, שטויות שבית המשפט לא מתעסק איתם".

"באישום השלישי הואשם ששוחח עם 'זרים'. הפגישה, שנערכה לפני ארבע שנים, הופסקה לאחר ארבע דקות על ידי המשטרה. הוא הורשע בסעיף זה בהפרת הוראה חוקית, אך בית המשפט ציין כי הגבלה זו שונתה זמן קצר אחר כך והיום רשאי ואנונו להיפגש עם זרים לחצי שעה לכל היותר. בבג"ץ תלויה עתירה של ואנונו לבטל ההגבלות נגדו לרבות איסור היציאה מהארץ".

אין זו הפעם הראשונה שמרדכי ואנונו מפר בבוטות את תנאי שחרורו. ב-2007, הורשע ב-15 הפרות לתנאי שחרורו והוא נשלח לשישה חודשי מאסר בפועל וכן נגזרו עליו שישה חודשי מאסר על תנאי. בערעור קוצר מאסרו לשלושה חודשים. "הנאשם גילה זלזול מוחלט בצווי האלוף", קבע השופט בגזר הדין.