אאא

אם למשהו היה ספק בנוגע לדמותו של הנשיא לשעבר ברק אובמה ויחסו לטרור המוסלמי הרי  שהסיפור הבא חשף את פניו האמיתיות של האיש שהצהיר בכל מקום שהוא תומך בישראל אך לא היסס לפעול בניגוד לכללים כדי לקדם את אויביה.

סוכנות הידיעות AP חשפה אמש (שני) כי שעות לפני השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית – הספיק הממשל של קודמו, ברק אובמה, להעביר 221 מיליון דולר לרשות הפלסטינית.

למרות שהקצאת הכספים לפלסטינים אושרה על ידי הקונגרס כבר ב-2015 וב-2016, הצעד הוקפא לאחר ששני חברי קונגרס רפובליקנים נקטו במהלך שמנע את העברתם, והכספים הוחזקו בידיהם במשך תקופה ארוכה. זאת כצעד ענישה בעקבות פעולותיה של הרשות הפלסטינית להצטרפות למוסדות האו"ם השונים.

לאחר שהקונגרס מאשר להקצות כספים, ההחלטה על הקפאתם אינה מחייבת את הממשל באופן חוקי, אך לפי המסורת הפוליטית בארה"ב – הזרוע המבצעת נוהגת לכבד החלטות על הקפאת מימון. עם זאת, במקרה זה הדברים התנהלו אחרת, כפי שמסרו ל-AP גורמים במזכירות המדינה ובקונגרס.

על פי הדיווח, ביום שישי בבוקר, יום כניסתו של טראמפ לתפקיד, ממשל אובמה הודיע באופן רשמי לקונגרס על העברת הכספים. יום לפני כן, מזכיר המדינה היוצא, ג'ון קרי, יידע בכך כמה חברי קונגרס, זמן קצר לפני שעזב את תפקידו.

על פי ההודעה שנשלחה לקונגרס, הסכום אמור לשמש לסיוע הומניטרי בגדה המערבית ובעזה, לתמיכה ברפורמות פוליטיות וביטחוניות ולסיוע בהחלת שלטון החוק במדינה הפלסטינית העתיד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בישראל החלו התגובות הנזעמות על ההעברה, חבר הכנסת יהודה גליק כתב בדף הפייסבוק שלו: "בעל פרס נובל ל"שלום" העביר כסף במירמה למחליפו של בעל פרס נובל ל"שלום" במילים אחרות סייען טרור!!".

נוסף על הקצאת הכספים לרשות הועברו ביום שישי בבוקר גם ארבעה מיליון דולר לפרויקטים הנוגעים למאבק בהתחממות הגלובלית ו-1.25 מיליון דולר לארגונים שונים של האו"ם – מהלך שגם הוא אינו עולה בקנה אחד עם האג'נדה של הממשל הנכנס. כזכור, טראמפ הטיל ספק כמה פעמים בתאוריית שינוי האקלים, והצהיר כי יבחן מחדש את סוגיית המימון האמריקני לאו"ם.

מהלכים מסוג כזה השונים לחלוטין מעמדת הממשל הנכנס הם צעד בלתי מקובל בפוליטיקה האמריקאית שנוהגת בדרך כלל שלא לפעול בנושאים השנויים במחלוקת בסיום הקדנציה. לא ברור עדיין כיצד ינהג טראמפ והאם הוא יכול לתקן את מעשיו אלו של אובמה אך בינתיים נראה כי הוא נחוש למחוק את השפעתו ומעשיו של הנשיא הקודם.

הצו הנשיאותי הראשון שחתם עליו היה ביטול נושא ה"אובמה קייר" תוכנית הבריאות שיזם הממשל הקודם ואתמול הוא ביטל גם את הסכם הסחר הטרנס-פסיפי שנחשב לאחד ההישגים הבולטים של אובמה.