אאא

יהודי צרפת והעולים ממנה יכולים להיות מודאגים מהתבטאותה אמש (ה') של מנהיגת מפלגת החזית הלאומית (FN) המועמדת לנשיאות צרפת, מארין לה פן, שאמרה בראיון לערוץ 'פרנס 2' כי אם תיבחר לא תאפשר לאזרחי צרפת להחזיק באזרחות נוספת, אלא אם היא של מדינה אירופית.

לה פן הבהירה כי רוסיה נחשבת לחלק מ״אירופה של האומות״, כלשונה, ולכן תתאפשר אזרחות כפולה צרפתית-רוסית.

לאור העובדה שבצרפת ישנה קהילה יהודית גדולה, נשאלה לה פן על מקומה של ישראל בצעד המתוכנן וענתה כי "ישראל היא לא מדינה של האיחוד האירופי, ולא רואה בעצמה כזו". לכן, לדבריה, אין סיבה לאפשר אזרחות כפולה ישראלית-צרפתית. 

משמעות המהלך הוא שכל בעלי שני הדרכונים ייאלצו לבחור על איזה מהם הם שומרים. אם יבחרו באזרחות הישראלית, ויוותרו על הצרפתית ואיתה על האופציה לשוב לצרפת או לנהל שם במקביל עסקים כיוון שמצעה הפוליטי של לה פן כולל כמה צעדים נגד זרים, ובראשם הטלת מס על מעבידים שבוחרים להעסיק אזרחים זרים. 

האיסור על אזרחות כפולה יחול גם על אזרחי ארה"ב ואזרחי מדינות צפון אפריקה.

בנוסף, מתכננת לה פן להגביל את גישתם של זרים לשירותי הבריאות הציבוריים ולהקטין משמעותית את ההגירה החוקית לצרפת. בכוונתה להגביל את מספר האשרות המונפקות לזרים לעשרת אלפים בלבד בשנה, לעומת 140 אלף המונפקות כיום. 

כרגע חוזים לה 26% מהקולות בסיבוב הראשון, יותר מכל מועמד אחר, ובאותה המידה חוזים לה הפסד בסיבוב השני אך היא שומרת על יציבות ויכולה בהחלט להפתיע את הסקרים שיכולים להוכיח שוב את חוסר יעילותם.