אאא

וינה היא העיר הטובה בעולם, כך קובע מדד איכות החיים השנתי שמפרסמת חברת הייעוץ מרסר. זו השנה השמינית ברציפות שבירת אוסטריה מככבת במקום הראשון במדד, המתפרסם זו הפעם ה-19. במדד השתתפו 231 ערים, שדורגו על פי 10 קריטריונים המודדים תנאי חיים, ביניהם סביבה פוליטית וחברתית, סביבה כלכלית, תרבות, בריאות, חינוך, שירותים ציבוריים ודיור.

תל אביב דורגה במקום ה-105, ירידה של מקום לעומת השנה שעברה. היא אינה העיר היחידה שירדה השנה בדירוג, גם לונדון ופריז, ירדו כל אחת מקום אחד – לונדון למקום ה-40 ופריז למקום ה-38. לגבי פריז הירידה הקטנה השנה מגיעה לאחר שבשנה שעברה הידרדרה ב-10 מקומות, בין השאר בשל התקפות הטרור.

לעומת זאת, ניו יורק עלתה במקום אחד למקום ה-44. אם כי היא לא העיר האמריקאית המובילה. סן פרנסיסקו שמרה על מעמדה המוביל, ודורגה במקום ה-29.

על אף חוסר היציבות הפוליטי והכלכלי המתגבר באירופה, היבשת שולטת בעשירייה הראשונה: 8 מבין 10 הערים הטובות ביותר הן אירופיות. כששלוש מהן הן גרמניות (מינכן, דיסלדורף ופרנקפורט במקומות הרביעי, השישי והשביעי, בהתאמה) ושלוש משוויץ: ציריך, ז'נבה ובאזל (מקומות שני, שמיני ועשירי, בהתאמה), קופנהגן היא הנציגה האירופית הנוספת במקום התשיעי. שתי הערים הנוספות בעשירייה הן אוקלנד מניו זילנד במקום השלישי וונקובר במקום החמישי. סידני חולקת את המקום העשירי עם אוסטרליה.

לעומת זאת, בגדד דורגה במקום ה-231 והאחרון, כשמעליה נמצאות בנגי מהרפובליקה המרכז אפריקאית, צנעה מתימן ופורט או פרנס, בירת האיטי. על אף המלחמה המשתוללת בסוריה, דמשק מדורגת מעט מעליהן, במקום ה-225.

10 הערים הטובות בעולם:

1. וינה, אוסטריה

מדורגת כעיר בעלת איכות החיים הגבוהה בעולם כבר שמונה שנים ברציפות. ידועה בזכות ההיסטוריה התרבותית שלה, הכוללת את מוצארט, בטהובן ןזיגמונד פרויד.

2. ציריך, שוויץ

מרכז בנקאות ופיננסים. היא מרוויחה גם מנוף ציורי ומאיכות חיים גבוהה.

3. אוקלנד, ניו זילנד

העיר השוכנת באי הצפוני במדינה נהנית מאקלים נוח וגישה קלה לאוקיינוס.

4. מינכן, גרמניה

העיר הגרמנית המובילה, בעלת מבנים יפים, מרכז עסקי מבוסס ושירותים ציבוריים מעוררי קנאה.

5. ונקובר, קנדה

אחת הערים הצפופות בקנדה, שמושכת תושבים הודות לשירותים המתקדמים שהיא מציעה ולאדריכלות המודרנית.

6. דיסלדורף, גרמניה

דיסלדורף במערב גרמניה, היא נציגה נוספת בעשירייה של המדינה. לעיר תעשיית אופנה וסצנת אמנות משגשגות.

7. פרנקפורט, גרמניה

אחת משלוש הערים הגרמניות ברשימה. פרנקפורט היא הבירה הפיננסית של אירופה, ומטה הבנק האירופי המרכזי נמצא בעיר. היא גם הוגדרה כעיר המגוונת ביותר.

8. ז'נבה, שוויץ

העיר שמוקפת בהרי האלפיים שוכנת בצד הדרומי של אגם ז'נבה, ונתפסת כמרכז עולמי לדיפלומטיה ובנקאות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

9. קופנהאגן, דנמרק

שמרה על מקומה בעשירייה הראשונה, לאחר ששנה שעברה נכנסה בפעם הראשונה, נחשבת למרכז קולינרי עולמי.

10. באזל, שוויץ

שוכנת ליד הגבול עם גרמניה, העיר הוותיקה הזו מציגה אדריכלות מרהיבה בשני צדי גדת הנהר.

10. סידני, אוסטרליה

עיר החוף האוסטרלית חולקת את המקום העשירי עם באזל. מלבד לאקלים החם והחופים היפים, סידני נחשבת גם בעלת רובע עסקי חזק והיצע תרבותי מגוון.

ואלה 5 הערים הגרועות ביותר בעולם:

1. בגדד, עיראק

2. בנגי, הרפובליקה המרכז אפריקאית

3. צנעה, תימן

4. פורט או פרינס, האיטי

5. חרטום, סודאן