אאא

שוב שמים לו רגליים: שופט פדרלי במדינת הוואי בארצות הברית הקפיא הלילה (חמישי) את צו ההגירה המחודש של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. השופט, דריק ווטסון, קבע כי אין מספיק ראיות שתומכות בטענת הממשל כי איסור הכניסה מונע משיקולי ביטחון לאומי. הצו היה אמור להיכנס לתוקף היום.

טראמפ, שקיים עצרת במדינת טנסי בזמן שההחלטה התקבלה, אמר בפני תומכיו: "רבים חשים כי זו דוגמה להתערבות משפטית חסרת תקדים, המהלך גורם לנו להיראות חלשים". הוא הוסיף כי הוא מתכוון להילחם בהחלטה: "אקח את זה עד לבית המשפט העליון, אם אצטרך. אנחנו ננצח".

צו ההגירה החדש המרוכך שעליו חתם הנשיא טראמפ לפני כשבוע החליף את הצו הנשיאותי הקודם, שעורר סערה בארה"ב ובעולם, הוקפא על ידי שופט פדרלי, ולבסוף נדחה על ידי בית המשפט. הצו המחודש קרא לאסור במשך 90 יום על אזרחי שש מדינות מוסלמיות שרוצים לחדש את הוויזות שלהם להיכנס לארה"ב. בניגוד לנוסח הקודם, בצו החדש נקבע כי אזרחים מאותן מדינות - סודן, סוריה, לוב, איראן, סומליה ותימן - שבידם ויזה בתוקף, יוכלו להיכנס למדינה. הצו המרוכך לא כולל את עיראק, שנכללה בצו הראשון.

השופט ווטסון אמר בנוסף בהחלטתו כי הצו מפלה על בסיס לאום, ואם ייכנס לתוקף הוא יגרום נזק כלכלי כבד להוואי בשל מניעת הגעת סטודנטים ותיירים. הוא הוסיף כי הצו ימנע מתושבי הוואי לארח את בני משפחתם שמגיעים משש המדינות המוסלמיות המדוברות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

משרד המשפטים האמריקני מסר כי ההחלטה על הקפאת האיסור "לוקה הן בטיעוניה והן בהיקפה", וכי המשרד ימשיך להגן על הצו בערכאות.

כזכור, בחודש שעבר שופט פדרלי בסיאטל הוציא גם הוא צו ביניים שהקפיא את הצו הראשוני של טראמפ. החלטת השופט, ג'יימס רובארט, התקבלה במהלך דיון לבקשת מדינות וושינגטון ומיניסוטה. כיממה לאחר מכן משרד המשפטים האמריקני הגיש ערעור נגד ההקפאה. הנשיא טראמפ צייץ אז בטוויטר: "השופט פותח את ארצנו בפני טרוריסטים פוטנציאליים ואחרים שלא רוצים את הטוב ביותר עבורנו. אנשים רעים שמחים מאוד. אנחנו ננצח, לטובת הביטחון של המדינה שלנו".

כמה ימים לאחר מכן בית המשפט הפדרלי לערעורים בסן פרנסיסקו סירב להשיב על כנו את הצו. הרכב של שלושה שופטים קבע פה אחד כי ממשל טראמפ לא הצליח להביא "אפילו ראיה אחת" כי שיקולי ביטחון לאומי מצדיקים הפעלה מחדש של הצו הנשיאותי.