אאא

בראיון שהעניק נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שיתפרסם הערב (רביעי) הערוץ הטלוויזיה הרוסי 'מיר 24', הוא תוקף בחריפות את תגובתן של בעלות בריתה של ארצות הברית להתנהגותה בסוריה הכוללת את התקיפה בשבוע שעבר.

"הן מהנהנות כמו בובות סיניות, ולא מנתחות כלל את מה שקורה בסוריה. התקיפה של ארצות הברית בסוריה לפני כשבוע היא הפרה של החוק הבינלאומי. בלי אישור של מועצת הביטחון, אסור להפציץ מדינה ריבונית. למרות זאת כולם רק מהנהנים בראש ומביעים תמיכה במהלך הזה", זעם.

כזכור, ישראל היתה בין המדינות שפרסמה הודעת תמיכה בתקיפה האמריקאית בסוריה. פוטין שוחח בשל כך עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר לו כי אין להאשים את הצבא הסורי בתקיפה הכימית באידליב, ללא חקירה מקיפה של האירוע, והביע כעס על ששר הביטחון ליברמן ייחס את התקיפה לצבא אסד.

בראיון, התייחס פוטין למערכת היחסים עם ארצות הברית בעידן טראמפ: "בהקשר ליחסי העבודה, בעיקר בתחום הצבאי, המצב לא השתפר, אלא נראה שהוא אפילו הדרדר מאוד".

פוטין עיקש בעמדתו כי לא צבא אסד הוא שהשתמש בנשק כימי: "איפה ההוכחה שכוחות סוריים השתמשו בנשק כימי? אין כזו".

לדבריו, "זה כמו ב-2003, אז נמצא תירוץ מדומה שהצדיק פלישה לעיראק, המדינה נהרסה ואז התחיל גל עצום של טרור, שהוביל בסופו של דבר להקמת דאע"ש. כולם מבינים שזה אותו המצב גם כאן, אבל עושים את אותה הטעות".