אאא

ארה"ב הטילה השבוע את "אם כל הפצצות" - הפצצה הקונבנציונאלית (ללא ראש נפץ גרעיני) הגדולה ביותר בעולם - על מנהרות ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) באפגניסטן. הפצצה הותירה הרס רב אחריה והרגה 36 מחבלי דאעש. כעת עולה השאלה - כמה עלה לארה"ב לחסל כל אחד מאותם 36 מחבלים?

אתר הגרדיאן הבריטי מפרסם הערב (ו') את עלות הפצצה הענקית שהטיל צבא ארה"ב ועונה על השאלה. לפי החישובים שמציג הגרדיאן, כל פצצת GBU-43 שנקראת גם Moab (Massive Ordnance Air Blast), עולה כ-16 מיליון דולר (20 פצצות עלו 314 מיליון דולר לארה"ב).

כך נראה הפיצוץ (מתוך יוטיוב) 

צבא ארה"ב השתמש ב-5% מפצצות ה-GBU-43 שלו על מנת לחסל 36 לוחמי דאעש, וחיסולו של כל אחד מהם עלה לו כמעט 450 אלף דולר. לשם השוואה, פצצה שמשקלה 450 ק"ג כמו למשל MK-8 שבה נעשה שימוש בתקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק עולה 12 אלף דולר.

נקודה נוספת להשוואה היא טילי השיוט מסוג טומהוק, ש-59 מהם נורו על בסיס חיל האוויר הסורי לאחר המתקפה הכימית באידליב. המתקפה של הטומהוק עלתה למשלם המסים האמריקאי כ-60 מיליון דולר, משום שעלותו של כל טיל טומהוק עומדת על כמיליון דולר. ובחישוב פשוט - פצצת GBU-43 אחת עולה כמו 16 טילי טומהוק.

"אם כל הפצצות" פותחה לטובת הפלישה ב-2003 לעיראק. היא מתפוצצת ממש מעל הקרקע וזו הפעם הראשונה שנעשה בה שימוש, בשל חשש מהנזק הרב שתסב לאוכלוסייה אזרחית בשל ההדף הגדול שלה.