אאא

סעודיה הלכה לשוקי האג"ח הגלובליים זו הפעם השנייה בהיסטוריה שלה כדי לגייס כסף. המכירה של אג"ח אסלאמיות בהיקף של 9 מיליארד דולר מצד הממלכה הסעודית מגיעה פחות משישה חודשים לאחר שיצואנית הנפט הגדולה בעולם נכנסה לשוק האג"ח העולמי בפעם הראשונה ומכרה שם 17.5 מיליארד דולר באג"ח רגילות. סעודיה תשלם מחצית מהאג"ח האסלאמיות החדשות בתוך 5 שנים ואילו מועד פירעונן של יתר האג"ח הוא בעוד 10 שנים.

המאמץ לגייס כספים ממשקיעים גלובליים מגיע לאחר ההתרסקות במחירי הנפט והפיכת עודף התקציב העצום של המדינה לבור עמוק. לפני 5 שנים בלבד, קשה היה לעלות על הדעת שסעודיה העשירה תמצא עצמה מלווה כספים בשווקים מעבר לים.

בדצמבר מסרה סעודיה שהגירעון התקציבי שלה לשנה הנוכחית יגיע ל-198 ריאל (53 מיליארד דולר) - או 7.7% מהתוצר שלה. היא תכננה לצמצם את הפער באמצעות אג"ח ושימוש בעודפי המט"ח שלה. עודפי המט"ח של הממלכה גם כן ספגו מכה - נתונים עדכניים מראים ירידה ל- 514 מיליארד דולר בפברואר לעומת 593 מיליארד דולר באותה התקופה אשתקד.

אולם לא נראה כי הממלכה מתקשה במציאת משקיעים המבקשים לרכוש את האג"ח שלה. סוכנות הידיעות הסעודית אמרה אתמול (ה') כי הממשלה קיבלה הצעות בהיקף של 33 מיליארד דולר לאג"ח החדשות. האג"ח, המכונות "סוקוק" עומדות בחוקי השריעה, האוסרים על תשלום ריבית.

"סעודיה ממשיכה להדהים, בהינתן הביצועים של הסוקוק והתיאבון בשוק, בעיקר לפני חג הפסחא באירופה ובארה"ב", אומר ג'ון ספקיאנאקיס, ראש מחקר כלכלי במרכז Gulf Research Center בריאד. "האג"ח יסייע להקל את הלחצים על רזרבות המט"ח ויעמיק את תוכנית הנפקת האג"ח של סעודיה".