אאא

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ רוצה לנסוע בכרכרה המצופה זהב של מלכת אנגליה אליזבת השנייה בביקורו בסתיו הבא בממלכה, דרישה שמייצרת כאב ראש לכוחות הביטחון הבריטיים.

"הכרכרה לא תצליח לחסום רימון או נשק מתוחכם אחר", הסביר ל"טיימס אוף לונדון" בכיר במערכת הביטחון הבריטית. זאת בנוסף לכך שעשרות אלפי אנשים צפויים להפגין נגד טראמפ. אך על אף ההתנגדות הבריטית, בבית הלבן מתייחסים לרכיבה בכרכרה כחלק מהותי ליצירת הרושם המבוקש בביקור של טראמפ בבריטניה, המתוכנן לשבוע השני של אוקטובר.

מנהיגים אחרים כבר זכו לכבוד, במסגרתו שישה סוסים לבנים מובילים את הכרכרה של המלכה לעבר ארמון באקינגהאם. עם זאת, ברק אובמה חסך למארחים שלו את הטרחה בביקורו ב-2011, ובמקום זאת הובל לארמון בשיירה של מכוניות חסינות כדורים.

לעומת זאת, נשיא סין שי ג'ינפינג בחר בכרכרה בביקור שלו בממלכה ב-2015, אך הוא בחר בכרכרה סגורה וחסינה מכדורים, ולא בכרכרה המוזהבת של המלכה. באותה שנה גם נשיא מקסיקו אנריקו פניה נייטו רכב בכרכרה של המלכה. כך שמהבחינה הזו הבקשה של טראמפ אינה מופרכת לגמרי.

הבעיה היא שגם בלעדיה דרישות האבטחה בביקור הן מורכבות יותר משל המנהיגים האחרים. "המכונית שמסיעה את נשיא ארה"ב בכל ביקור רשמי היא מכונית מרהיבה", אמר המקור לעיתון הבריטי. "היא עוצבה כך שתעמוד בהתקפות שונות, כולל רקטות. כשהוא במכונית הוא מוגן היטב, ובנוסף לכך המכונית יכולה להגיע למהירות גבוהה. אבל אם הוא נמצא בכרכרה מוזהבת ומובל על ידי סוסים, גורם הסיכון עולה דרמטית".

בנוסף לכך, מעל 1.8 מיליון אנשים בבריטניה כבר חתמו על עצומה נגד הביקור והפגישה עם המלכה, בטענה כי טראמפ יגרום "מבוכה למלכה".