אאא

שוב ושוב הופכות הרשתות החברתיות למקום להעברת מסרי טרור ומסרים אלימים במיוחד כשהפעם משטרת ארה"ב במצוד ענק אחר סטיב סטיבנס שרצח עובר אורח תיעד את זה באמצעות מכשיר הפלאפון שלו והעלה את הסרטון המחריד לחשבון הפייסבוק שלו.

הרשויות האמריקאיות פנו לציבור בבקשה לסייע בחיפושים, וקראו לסטיבנס להסגיר את עצמו. על ראשו של סטיבנס אף הוכרז פרס על ידי ה-FBI של 50 אלף דולר. עד כה התקבלו עשרות דיווחים של אמריקנים שטוענים שראו אותו. בכל זאת סטיבנס עדיין חופשי ומוגדר חמוש ומסוכן. המצוד אחריו מתנהל כעת בכל ארה"ב, אך מתמקד בחמש מדינות.

משטרת קליבלנד מסרה כי היא שוחחה עם סטיבנס בטלפון הנייד שלו וקראה לו להיכנע. לפי הדיווחים האיכון הטלפוני הראה שבזמן השיחה סטיבנס היה בפנסילבניה, מרחק של יותר מ-200 ק"מ מקליבלנד.

"החיפושים שלנו עכשיו הם בעיקרון בכל המדינה", אמר קלווין וויליאמס, מפקד משטרת קליבלנד. "זה מקרה שאפשר להחשיב אותו כחיפוש לאומי". המשטרה מסרה כי ייתכן שהוא נמלט מזירת הרצח במכונית פורד לבנה. מלבד מדינת אוהיו שבה היה הרצח ביקשה המשטרה מתושבי ארבע מדינות נוספות לשמור על זהירות: אינדיאנה, מישיגן, ניו יורק ופנסילבניה.

בתחילת  השבוע העלה סטיבנס בן ה-37 שלושה סרטונים לפייסבוק. באחד הוא מספר על כוונתו לרצוח. בשני הוא יורה למוות ברוברט גודווין בן ה-74 ובשלישי הוא טוען שרצח אנשים רבים וימשיך לעשות זאת.

לפני שירה בגודווין ציין בפניו סטיבנס את שמה של ג'וי ליין, בת זוגו לשעבר, כסיבה למעשה שעתיד לבוא. גודווין לא הבין במי מדובר. "הי, אתה יכול לעשות לי טובה? אתה יכול לומר 'ג'וי ליין'?", שאל סטיבנס. "ג'וי ליין?", השיב גולדווין. "כן, היא הסיבה למה זה הולך לקרות לך", אמר סטיבנס לפני שירה בו.

"נשברתי, פשוט נשברתי", אמר סטיבנס במכוניתו אחרי הרצח. הוא סיפר שנפרד לאחרונה מליין, ושהשניים תכננו להתחתן. בנוסף סיפר על התמכרות להימורים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני מצטערת על כל מה שקרה", אמרה ליין לרשת CBS. "הוא היה טוב לב ואהב אותי ואת הילדים שלי. אלו רגעים מאוד קשים לי ולמשפחתי". לסטיבנס אין עבר פלילי ולמרות שבסרטון הוא טען שרצח 13 אנשים נוספים המשטרה לא חושדת שכך אכן היה. כשמפקד המשטרה ווליאמס נשאל על המניע לרצח הוא אמר כי "רק סטיב יודע את זה".

הנרצח, גודווין היה גמלאי ואב לעשרה ילדים. בתו דבי, סיפרה שהוא נרצח כשאסף פחיות למחזור. "לא בגלל שהוא היה צריך את הכסף. זה פשוט משהו שהוא עשה", אמרה דבי בת ה-52. "זה כל מה שהוא עשה. הוא לא פגע באף אחד".

הרוצח סטיבנס עבד משנת 2008 כיועץ ומדריך נוער בביץ' ברוק, מרכז לטפול בהפרעות התנהגות בפרברי קליבלנד. חלק מחבריו מתארים אותו כאדם נעים. אחרים מספרים שהיה מכור להימורים כפי שאמר בסרטון. לפני שנתיים הכריז על פשיטת רגל. "הוא הסתדר עם כולם. אני פשוט לא מאמינה למה שקרה", אומרת אלכסיס לי, חברת ילדות של סטיבנס שפגשה אותו בשבוע שעבר.

הנושא העלה שוב את הביקורת על הרשת החברתית הגדולה ובפייסבוק פתחו בבדיקה בנוגע לטיפול בתכנים אלימים ובלתי הולמים, אחרי מקרה נוסף שסרטון שמתעד רצח עולה לרשת החברתית. הסרטון המזעזע היה זמין ברשת החברתית במשך שעתיים עד שהוסר. בפייסבוק בודקים דרכים להקל על הגולשים לדווח על סרטונים כאלו ולהעלות את מהירות הבדיקה כשמדווחים עליהם. החברה הבהירה שהאירוע המחריד לא הועבר בשידור חי.