אאא

בבית מדרש "מנחת שלמה" בבני ברק נערך אמש (מוצאי שבת) כנס חיזוק לאברכים ותלמידי הישיבות המזוהים עם "הפלג הירושלמי" זאת על רקע גל המעצרים של בכירי עיתון "הפלס", ובראשם העורך נתי גרוסמן והמנכ"ל שמוליק אלישיב.

במהלך הכינוס נשאו דברים הגאון רבי אשר דויטש מראשי ישיבת פוניבז' שטען כי מטרת המעצרים הינה להשתיק את קולם של בני התורה הנאמנים לדרך רבותיהם וכן לסגור את עיתון "הפלס".

את הנאום המרכזי, חריף במיוחד, נשא הרב יוסף פטרוב, נאמנו של הגר"ש אוירבך, שדיבר ברגש על גל המעצרים ותיאר כי מבחינת המשטרה "כולנו (הפלג הירושלמי. י"כ) נחשבים לעבריינים פליליים".

"יש פה עריקים יש פה הכל. כולנו פליליים אז תעצרו אותנו", אמר פטרוב בדבריו החריפים. פטרוב תיאר את השתלשלות הדברים מאז "השתלטו" לטענתו על העיתון יתד נאמן והעיפו את ההנהלה הוותיקה שפתחה עיתון משלה.

דברי רבי אשר דויטש

"אל תשתיקו את הקול שלנו, תפסיקו לרדוף אותנו ולאיים עלינו", זעק פטרוב והאשים גורמים שונים במתקפה נגד עיתון "הפלס". לדבריו, אלו שניסו לסגור בעבר את העיתון הם אלו שמאיימים בחרמות וסחיטה על מפרסמים גדולים במשק ועל המשטרה "לטפל" דווקא בהם.

פטרוב טען כי משטרת ישראל יודעת בדיוק מי עומד מאחורי מסע תקיפתו לפני מספר שנים של עורך "הפלס" נתי גרוסמן ולדבריו מדובר באחד הבכירים במגזר החרדי אולם לטענתו המשטרה ורשויות החוק אינם נוקפות אצבע בנידון.

"יש פה התנהגות של מאפייה שמבקשת להשתיק את הקול שלנו ולא לתת לנו זכות ביטוי", טען נאמנו של הגר"ש אוירבך. פטרוב אף פנה בקריאה לציבור החסידי וכן לציבור "השפוי" הליטאי להעניק תמיכה לפלג הירושלמי על מסע התקיפה שעובר על ידי המשטרה.

"מדוע עיתון המודיע ועיתון המבשר שותקים? למה אף אחר בתקשורת החרדית לא שמע על המעצרים? מדוע השכנים שלנו צריכים לדעת זו מהתקשורת הכללית? מה הפחד שנפל פה על כולם? הם לא רואים את הרדיפה המתמשכת?", תהה פטרוב בכעס.

החלטות הכינוס
החלטות הכינוס
הגדלה

פטרוב טען לקשר של שתיקה האופף הן את אותם חרדים והן את המשטרה שאינה חוקרת את התלונות שהגישו. "ניסו לרצוח ולכל הפחות תקפו עורך של עיתון, יש לנו את כל הנתונים מי עומד מאיורי זה אולם המשטרה אינה נוקפת אצבע", שב וטען.

בסיום הכנס, הקריא יונה מרצבך, מפעילי 'הפלג', את "החלטות הכינוס", בהם נאמר כי "הכינוס מכריז כי היהדות החרדית תמשיך בכל עוז ותעצומות - על אפם ועל חמתם של השלטונות ומשת"פיהם - לפרסם קבל עם ועולם את תוכניות הזדון של השלטון לבולל לחלל ולחלן אותנו בפה רך ובפרך.

"לנוכח בהלת השלטונות מקיום בטאון עולם התורה 'הפלס' - נקרא ציבור היראים להשתתף בהרחבת הפצת העיתון, חומרי ההסברה ואפשרויות המידע בנושאי המערכה על נפש היהדות. כמו כן תוקם בס"ד מערכת לתנופת פעילות ההסברה והרחבתה לשפות אנגלית, רוסית, צרפתית וספרדית".

עוד הוקרא כי "היהדות החרדית ובראשה גדולי התורה שליט"א, רואה את חוד החנית במאבק הכביר מול מזימות הגיוס לצבא - באי ההתייצבות בלשכת הגיוס לקבלת דיחוי או פטור, ומאידך, ההתייצבות הינה בגידה נוראה ופשע בל יכופר, ואף שותפות לקשר השתיקה הציבורי סביב הפיתויים, הכפיה וכליאת בני הישיבות שכן התייצבו בלשכת הגיוס. ציבור היראים נקרא לצאת למלחמת קודש בנושא זה, לפעול ולהפעיל באופן פרטי וכללי להגדלת השורות, הכפלתם ושילושם.

"אנו קוראים בזאת ליהדות הארץ והתפוצות, למחות בכל תוקף במעללי השלטון הישראלי, ולפרסם בתקשורת הבינלאומית על מדיניות סתימת הפיות חסרת התקדים, כמנהגם של רודנים דיקטטורים במשטרים אפלים ידועים".

הנאום המלא של פטרוב

"זה לא ציבור שמתכנס לצורך עתונות, זה לא ציבור של עיתונות ששותף לוועידות עסקים של עיתון המודיע או לירידי בית של עתונאים אחרים, מדובר בציבור תלמידי חכמים של רצונם זה לשקוע באהלה של תורה ולחנך את ילדיהם כמו בכל הדורות. הציבור הזה לא צריך אישור או הסכמה מאף אחד, גדולי הדור ובראשם מרן ראש הישיבה מלווים את הציבור הזה, וראש הישיבה מלווה את עיתון הפלס על כל צעד ושעל. אנו לא זקוקים לאישור מאף אחד.

הנאום המלא

"לפני חמש שנים נפל דבר בישראל. קראו לזה השתלטות על עיתון יתד נאמן, זו לא השתלטות אלא גניבה לכל דבר, חמסו את העיתון. גדולי הדור שמרן הרב שך זצ״ל מינה אותם לוועדה הרוחנית הם היו הבעלים של העיתון הוא היה שייך להם וגנבו להם אותו. לא היה להם את העוז והאומץ לפתוח עיתון משלהם, אתם רוצים לפתוח עיתון? תפתחו, למה לגנוב?! למה לקחת?!

"אבל הם עשו את זה, וחשבנו שבזה נגמר הענין, הקמנו כל הציבור עיתון חדש - הפלס, במסירות נפש, הציבור נתן מכספו מזמנו ומכוחותיו, עמדו והקימו מה שלא האמינו שאפשר לעשות, העמידו עיתון וציבור - אז די תנו לנו לחיות.. לא היה לכם את העוז לפתוח עיתון? פחדתם לעשות דברים לבד? לקחתם את הישן את מה שאחרים עמלו עליו במשך עשרות שנים? לקחתם את מה שעורך העתון מסר נפשו על העתון במשך 30 שנה, אז תחיו עם זה, תנו לנו לעשות לביתנו, תנו לנו לחנך כפי דרכינו וכפי שרבותינו הורו לנו. אבל לא, גם את זה לא נתנו לנו.

"מסכת הרדיפות שהחלה מיד עם הקמת העתון, אין לזה תקדים בתולדות הציבור החרדי. קיים ציבור שבראשו רבותיו גדולי הדור ובאים ומציקים לו?! שולחים למנויי הפלס מכתבי קללות שילדיהם יהיו פגועים, מתנהגים כמו גנבים בלילה ושולחים את זה לנשים, מפחדים לעמוד נגדינו בפומבי. אין לכם את האומץ להתחרות בתחרות הוגנת? אין לכם ציבור משלכם? מוכרחים להציק לציבור שבוחר לחיות בדרך משלו על פי רבותיו?!

"לא נותנים לאברכים ללמוד בכוללים, מציקים להם. מה זה הפחד, ממה אתם מפחדים? תתמודדו! לקחתם עיתון בלי לעמול עליו בבקשה תתמודדו עם התוצאות. תלכו למשרדי פרסום ותביאו לעצמכם פרסום. אבל למה צריכים לפנות למפרסמים ולערב אותם בעניינים לא להם? מדוע חברת אסם לא יכולה לפרסם בעתון הפלס? זו הרי חברה שמפרסמת בכל מקום שהוא נגד גדולי התורה, אז דווקא בהפלס חברת אסם מפחדת לפרסם? כולם יודעים מהו הפחד שלהם, והיחידים שמתעלמים ממקור הפחד של החברות זו משטרת ישראל.

"כולם יודעים ומכירים את ההצקות וההטרדות, את האיומים ואת הסחיטה באיומים שכל החברות במשק עברו כדי שהן לא תפרסמנה בעתון הפלס, כולם יודעים ומכירים את זה, אבל המשטרה לא עשתה בענין דבר.

"כל מי שפגש בשנים האחרונות ראשי ישיבות מהמגזר הכללי או אישי ציבור, מכיר את הפחד שהם חיים מכמה עסקנים שלא קראו ולא שנו ולא שימשו, אולי הם הסתובבו מסביב אנשים, אבל הם לא שימשו אלא את עצמם, ואותם אנשים מטילים את חיתתם על הציבור שלא לשם שמים. ושומעים את זה מכל ראשי הישיבות - את הפחד והאימה שיש בהם, גם הם וגם המפרסמים.

"יושב אדם בניו יורק וגונב, הוא פעם עוד זכה להיות תומך תורה בלומדי התורה, היום הוא מחזיק במחלוקת שלא הייתה כמותה מעולם, הוא אדם שמחזיק את הרדיפות וחושב שעם כספו הוא יוכל לעשות ככל העולה על ליבו.

"כמה תביעות הגיש הציבור שלנו למשטרה?! על גניבת עתונים, על שריפת משטחי עתונים, על איומים ברצח, ממש איומים ברצח. ומשטרת ישראל לא חקרה את זה, למרות שהיא יודעת מי זה שאיים ברצח, הם התעלמו מכך.

"כולם יודעים שהרב גרוסמן עורך העתון הותקף, ראיתי אותו מתבוסס בדמו.. המשטרה לא נקפה אצבע כדי לחקור, הציבור שלנו הוא שהיפנה את המשטרה לכתובת של האיש שעשה זאת. אבל יתירה מכך, המשורה גם יודעת מי האיש ששלח לתקוף את עורך העתון - על ידי עבודה של חוקר פרטי שמסר באופן חוקי את פרטי השולח. המשטרה גם יודעת שזה לא עוד דג רקק אלא אדם שעומד שם בראש מערכת.

"המשטרה יודעת גם שאותו אדם ששלח לתקוף את גרוסמן הוא אותו אדם ששלח לאיים על כלל החברות במשק כדי שלא יעזו לפרסם בעתון הפלס, וזו הסיבה שהם לא מפרסמות, זהו סחיטה באיומים, וגם את זה המשטרה יודעת, והיא אינה עושה דבר כדי לעצור את זה.

"כולם ראו ומכירים חברות שכן בחרו לפרסם בעתון הפלס, ונאלצו לבסוף לפרסם התנצלות על כך, מהיכן באה אותה התנצלות, זו לא שוב תולדה של סחיטה באיומים?

"דיברתי עם מרן ראש הישיבה על תלמיד חכם מסוים שרואה את כל הנעשה והוא בוחר לשתוק, שאלתי את ראש הישיבה מדוע הוא שותק? ענה לי מרן ראש הישיבה כי ׳חסר לו ביראת שמים׳. מי שיראת שמים בוערת בקרבו לא מסוגל לשתוק.

"השתיקה של הציבור הכללי הוא דבר בלתי נתפס. 28 אנשים נעצרים והשכנים שלהם לא יודעים מכך, בעתונים המודיע והמבשר איך לכך כל אזכור. זו עתונות? ממה אתם מפחדים? בכל התקשורת החילונית דווח על כך השכנים שלנו צריכים לשמוע על כך בתקשורת החילונית? זה המודיע והמבשר? על כך אומר הנביא ׳על אשר לא באו לעזרת השם בגיבורים׳.

"קשה להם להתמודד עם זה, יש לנו אמת נוקבת עד תהום וקשה להם עם זה. כי אם יכתבו על זה הם לא יוכלו יותר להתעלם מהזעקה שלנו, ומה זאת השתיקה הרועמת לגבי כלל הנושאים? לגבי גזירת הגיוס, לגבי הרפורמות בחינוך, מה זה, מה קורה פה?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בפשיטת המשטרה על מערכת עתון הפלס, לקחה המשטרה את כל הציוד הנדרש להוצאת העתון לאור, ואף על פי כן העתון יצא ויוצא וייצא לאור, כי העיתון הוא אינו עתון של איש או שניים, הוא אינו למטרת רווחים, זהו עתון של הציבור של גדולי התורה של תלמידי חכמים שמבינים שהם נאבקים פה על הרוח, ואת הרוח אי אפשר לכלוא באף כלא.

"המשטרה שואלת בחקירות ׳מאיפה הכסף׳ והתשובה היא - מפת לחמם של הציבור, מאנשים שמוסרים נפש ושאיכפת להם מהדרך אותה יחיו ובה יגדלו את דורותיהם הלאה, אנשים ימכרו את הבתים שלהם כדי להחזיק אותו. כי הם רוצים שדבר השם השם ייראה ויישמע בחוצות. ואת זה אי אפשר לעצור. ופעילות המשטרה רק מחזקת את הציבור שישקיע כעת יותר להחזקת העתון.

"אנחנו מקווים שציבור החסידי שעומד בצד ושמזניח את חובתו עבור הציבור שלהם בגלל פחד ובגלל חוסר יכולת להתמודד, אנחנו קווים גם שמעט השפויים שנותרו בדגל התורה שהם יתעוררו קצת ויבינו שמעולם לא הייתה כזו מלחמה כנגד ציבור תורני. גם אלו החסידים שנלחמו בשעתו נגד יתד נאמן אמרו לי שהם לא מכירים כזו מלחמה, החברים הליטאים שלכם מיתד נאמן לימדו אותנו רמה אחרת של מלחמה אכזרית.

"אם המשטרה לא רוצה להתערב, זו זכותה, אבל היא נכנסת כבר לעובי הקורה, אז בבקשה מכם מינימום של הגינות, יש בידיכם את כל הפרטים הנדרשים כדי לעצור את הטירוף שמפעילים הוועד למען כבוד רבותינו ועוד רשימת סוחטים באיומים של החברות במשק, זה הרי פלילי לכל דבר וענין, אנא מכם עשו זאת".