אאא

הערה פיקודית למג"ד, הדחה של סגן מפקד פלוגה מתפקידו והעמדה לדין משמעתי של ארבעה קצינים וחיילים אלו תוצאות אירוע החדירה של אזרח לבנוני שהתרחש ביום חמישי בשבוע שעבר. בעקבות המחדל הביטחוני התקיים תחקיר בראשות מפקד פצ״ן, אלוף יואל סטריק, במסגרתו הופקו לקחים מבצעיים באשר לתפקוד הכוחות בעת האירוע.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי לקחי האירוע יועברו לכוחות, וכמו כן, יתבצעו תחקירים משלימים מקצועיים נוספים, וזאת על מנת למנוע הישנות מקרים מסוג זה בעתיד.

כזכור, האזרח הלבנוני נתפס בתחנה המרכזית בקריית שמונה על ידי אזרחים שחשדו בו. הוא הועבר לחקירה בתחנת המשטרה ומשם הועבר לחקירה של זרועות הביטחון. בצה"ל מסרו כי הוא חדר לשטח הארץ באזור מושב מרגליות הסמוך לגדר, וכי לא היה חמוש. ככל הנראה הוא אף היה כמה ימים בישראל מבלי שאף אחד שם לב.

בפיקוד צפון בדקו כיצד הלבנוני לא זוהה באף שלב על-ידי התצפיות שסורקות את הגבול ולא נעצר על-ידי כוחות הצבא שאחראים על הגזרה. הוא חדר לעומק של כשלושה קילומטרים בקו אווירי עד למרכז קריית שמונה. ככל הנראה הוא צעד את המרחק הזה דרך כבישי האזור, מרחק של כעשרה קילומטרים מבלי שאיש עצר אותו. 

בשנים האחרונות עצרו כוחות צה"ל כמה פעמים אזרחים לבנונים שניסו לחצות את הגבול לישראל, אך הם נעצרו בקרבת גדר המערכת לאחר שזוהו.

באתר החדשות הלבנוני א-נשרה דווח כי האזרח הוא עלי מרעי, בן 24, מהכפר חבוש באזור נבטיה בדרום לבנון. לפי הדיווח, מרעי עבד שם במסעדה בשם "איט פיט". חבריו אמרו לאתר החדשות הלבנוני כי הוא אדם שפוי וכי הם הופתעו מהידיעה. עוד הם אמרו שהוא לא עדכן אותם לגבי כוונתו לעבור את הגבול. תחקור האזרח הלבנוני על-ידי כוחות הביטחון העלה שהוא ככל הנראה לא יציב בנפשו והוא אף העלה טענות כי בנו ישראלי.