אאא

מותו של מפגין בן 20 העלה ל-38 את מניין ההרוגים בהפגנות האלימות שמזעזעות את ונצואלה, זאת על רקע מעצרם של עשרות אנשי ביטחון שסירבו להדוף בכוח את המפגינים.

הצעיר נהרג לאחר שנורה בראשו במהלך התנגשויות בין מפגינים לכוחות ביטחון בוולנסיה ביום חמישי. במהומות הללו נפצעו ארבעה בני אדם נוספים, כך על פי ציוץ בטוויטר של ראש העיר המקומי אנזו סקאראנו המשתייך לשורות האופוזיציה.

משרד התובע הכללי, המתעד את מספר ההרוגים מאז פרוץ המהומות נגד הנשיא ניקולס מאדורו בתחילת אפריל, אישר את מותו של הצעיר. 717 בני אדם נוספים נפצעו במהומות ו־152 עצורים עדיין, זאת מתוך מאות שנעצרו ברחבי המדינה.

על רקע המשבר ההומניטרי המחריף במדינה, קוראים המפגינים לנשיא מאדורו להכריז על בחירות, אולם הוא חזר ואמר כי לא ייענה לדרישתם. בשבוע שעבר אף הודיע מאדורו על הקמת אספת עם חדשה שתוסמך לשכתב את החוקה. הממשלה לא פרסמה את נתוני האינפלציה זה יותר משנה, אך על פי סוכנות הייעוץ המקומית אקואנליטיקה, שיעורה הגיע בשנה שעברה ל־525%. אנליסטים מעריכים כי תזנק השנה ל־700%.

בוולנסיה, לשעבר כרך תעשייתי סואן, נרשמו במהלך השבוע האחרון מקרים רבים של ביזה בחנויות מזון. במקביל, בתקרית סמלית במיוחד, קבוצה של מפגינים צעירים הפילה פסל של הנשיא לשעבר הוגו צ'אבס במדינת סוליה, שם נדרס למוות מפגין בשבוע שעבר — כך על פי תיעוד מוסרט שהופץ ברשתות החברתיות ביום שישי. בצילומים נראה הפסל מושלך ארצה בככר ציבורית, לקול קללות המפגינים נגד המנהיג שמת ב־2013. "סטודנטים הרסו את הפסל של צ'אבס. הם האשימו אותו בצדק בהרס עתידם", אמר קרלוס ואלרו, ממנהיגי האופוזיציה.

האופוזיציה בוונצואלה, שנהנית מתמיכת הרוב לאחר שתפקדה בצלו של צ'אבס, אומרת כי יורשו מאדורו הפך לדיקטטור והחריב את הכלכלה. מנהיגיה, שהכריזו כי יישארו ברחובות כל עוד יידרש הדבר, תכננו לארגן אתמול צעדות נשים ברחבי המדינה, הגדולה שבהן בבירה קראקס.