אאא

כנס הקיץ של הכנסת יפתח ביום שני עם שני משברים קואליציוניים לא פתורים: משבר התאגיד ומשבר השבת. שתי רפורמות יצטרך שר האוצר משה כחלון להעביר, "נטו למשפחה" וקצבאות הנכים.

אבל מה שיאפיל על פתיחת כנס הקיץ של הכנסת הוא ביקורו הקרוב של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. רוב תשומת הלב של ראש הממשלה בנימין נתניהו תופנה לביקור ויהיה לו הרבה פחות קשב לענייני קואליציה.

כבר בשבוע הקרוב יעבור חוק פיצול תאגיד השידור הציבורי "כאן" שיקים תאגיד חדשות נפרד.

הסיבה ללוח הזמנים הצפוף היא ששני התאגידים צריכים להתחיל לפעול ביום שני הבא ה־15 במאי. לכן יהיו השבוע מדי יום מרתונים של דיונים ממושכים. הליכוד ילחץ על שר האוצר משה כחלון להעניק דחייה של עוד עשרה ימים להתארגנות שני התאגידים. כחלון אולי יסכים בסוף לכמה ימים.

המפלגות החרדיות ידרשו להעביר את שני חוקי השבת. חוק אחד קובע שלחוקי עזר לפתיחת חנויות בשבת יהיה צורך באישור של שר הפנים. החוק השני קובע ששר הפנים יקבל סמכויות אכיפה נגד עסקים שפועלים בשבת בניגוד לחוק שעות העבודה ומנוחה.

מדובר בתנועת מלקחיים שתאגף את הפיצוציות והמרכולים מכל הכיוונים: שר הפנים אריה דרעי מש"ס יפעיל לחץ על החנויות הפתוחות באמצעות קנסות כבדים. כשהעיריות ינסו למסד את הפעילות שלהן בחוק, כמו שעשתה תל אביב, דרעי לא יאפשר זאת.

שני היבטים של רפורמת "נטו למשפחה" מחייבים את אישור הכנסת: הרפורמה בנקודות הזיכוי ובמס הכנסה שלילי. במפלגות החרדיות נשמעו איומים שחוקי "נטו למשפחה" והתאגיד לא יעברו בלי חוקי השבת. בפועל, ספק גדול אם הן באמת יהיו מוכנות לפרק את הקואליציה שכל כך טובה אליהן.

בכולנו סומכים גם על כך שיהיה לח"כים החרדים קשה להסביר לציבור למה הם מתנגדים למטרות כל כך חיוביות. בעיקר כאשר ציבור החרדים העובדים שמתאפיין בילדים רבים ומשכורות נמוכות צפוי להסתייע מאוד בשתי הרפורמות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמו לאורך כל הקדנציה, גם בכנס הקיץ שדה הקרב הכלכלי העיקרי לא יהיה בין הקואליציה לאופוזיציה אלא בין כולנו לליכוד. הן צפויות בין השאר להילחם על הרפורמה בקצבאות הנכים. צפויים ויכוחים בין בכירי הליכוד בוועדת הכספים לאוצר ולאנשי כולנו על גובה הפעימה הראשונה ברפורמה וגם על מספר הפעימות.

מיקי זהר ודוד ביטן חברי הכנסת מהליכוד דורשים שהפעימה הראשונה תגדיל את קצבאות הנכים מ־2340 שקל ל־3100 שקל, ותעלה אותם מעבר לקו העוני. בשל העלויות הגדולות של הרפורמה סביר שמשרד האוצר ישאף לפעימה מתונה יותר. וכמובן, שני הצדדים ינסו לרשום נקודות בדעת הקהל בתור אלה שבאמת דואגים לנכים.

שורה ארוכה של חוקי דיור יעלו לדיון בכנס הקיץ. ועדת הרפורמות של ח"כ רחל עזריה תנסה לסיים את החוק שמאפשר לפצל דירות צמודות קרקע ובכך להגדיל את היצע הדירות הקטנות. כמו כן היא תדון בהצעת חוק של יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן להעניק תמריצים לבניית דיור להשכרה.

ועדת החוקה תנסה לסיים את חקיקת חוק שכירות הוגנת, שמסדיר את היחסים בין המשכיר והשוכר. האם בסוף יהיו יותר דירות ויהיה יותר נסבל לשכור דירה בישראל? כמו עם מחירי הדירות, רק הזמן יגיד.