אאא

לא המגדר אלא טובת הילדים: סכסוך עיקש על משמורת של שני ילדים בני 4 ו-8 הסתיים באחרונה בהחלטה ייחודית שהורתה להעביר את הילדים לאביהם למרות חזקת הגיל הרך. דייני בית הדין הרבני בחיפה הודיעו לאם כי ההחלטה תעמוד על כנה עד שתיאות לשתף פעולה עם טיפול משפחתי ולהתמסר לילדיה.

הדיונים בתיק המשמורת נמשכים כבר יותר משנה וגררו לא פחות מחמישה תסקירי רווחה. בתסקיר האחרון שהוגש בתחילת החודש (מאי 2017) סברו הרשויות כי משמורת משותפת עדיפה אך במצב הנוכחי הדבר בלתי אפשרי, בעיקר לנוכח התנהגות האם.

בהקשר זה יש לציין כי לאורך השנה האחרונה הפרה האם לא מעט החלטות שיפוטיות. כך למשל, היא סירבה להופיע לתוכנית טיפול משפחתי שגיבשה הרווחה על מנת להביא את ההורים לשיתוף פעולה בכל הנוגע לילדיהם, גם לאחר שבית הדין הוציא צו מחייב.עניין נוסף היה כשהחליטה לעבור מקום מגורים על אף החלטה מפורשת של בית הדין שאסרה זאת.

באחד הדיונים סיפרה פקידת הסעד על התנהגות שלילית של אחד הילדים בזמן ששהה עם אמו במקום מגוריה החדש. הילד נתפס גונב מאתר בנייה והודה בזריקת אבנים על רכבים חולפים. לדבריה, כאשר הומלץ לאם להפנות את הילד לעזרה היא ביקשה שלא יתערבו לה. במצב זה, הילד כלל לא מודע לפסול במעשיו ולדבריה אף התרברב על כך שהצליח לחמוק מהמשטרה.

פקידת הסעד הוסיפה שהאם גם לא משתפת פעולה עם מסגרות החינוך של הילדים. כך למשל, היא נעדרה ממפגש חלוקת תעודות, ובמקרה אחר טענה שאין לה זמן לכתוב ברכה לבנה לכבוד פעילות בבית הספר, והוא היה היחיד שלא קיבל באותו היום ברכה מהוריו. בנסיבות אלה היא סברה כי ההורות של האב "יותר מחזיקה".

לא מתאים

כשהדיינים הרב אברהם מאיר שלוש (אב"ד), הרב שמואל אברהם חזן והרב רפאל זאב גלב הגיעו לשלב ההכרעה הם ציינו כי החלטתם ניתנת "בלב כבד ובזהירות הראויה" תוך התמקדות בטובת הילדים.

הדיינים הביעו מורת רוח מהתנהלות האם שפעלה בניגוד גמור להחלטות מפורשות וברורות, הן לעניין הטיפול המשפחתי והן לעניין המעבר, ואף סירבה לשתף פעולה עם מסגרות החינוך של הילדים. התנהלות זו, הם כתבו, "אינה מתאימה לאם דואגת מחנכת ומסורה".

במצב דברים זה הדיינים הודיעו כי אינם יכולים להשלים עם חוסר שיתוף הפעולה מצדה, והסכימו עם דברי פקידת הסעד לפיהם "משהו בהורות של האב יותר מחזיק".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהתאם לכך, הדיינים סברו כי בשלב הזה עדיף שהמשמורת תעבור לאב. הם הוסיפו כי היה והאם תגיע לטיפול המשפחתי ורשויות הרווחה יוציאו המלצות חדשות, ייתכן שההחלטה תשתנה. לאם נקבעו הסדרי ראייה עם ילדיה, והיא תזכה לראות אותם פעמיים בשבוע ובכל סוף שבוע שני.

  • ב"כ האב: עו"ד ענבל הראל
  • ב"כ האם: עו"ד ליאורה אוחנה

עורכי דין דיני משפחה • לפסק הדין לחץ כאן

הכותבת: עו"ד סופי ספקטור עוסקת ב- דיני משפחה 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותבת לא ייצג בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים