אאא

בעקבות הפרסומים על קולת העונש של מפקד הבידוד בכלא 4, סגן אדיר מלכה, שהתעלל בעצור חרדי, פנה ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט, לשר הביטחון, הרמטכ"ל, קצין המשטרה הצבאית הראשי והפרקליט הצבאי בבקשה להדיח את מלכה משירות צבאי ולבחון בשנית את ההליך המשמעתי כנגדו. במקביל הגיש ח"כ מרגי הצעה דחופה לסדר היום לדיון במקרה החמור.

כזכור, הוועד נגד עינויים פרסם כי צעיר חרדי שנכלא בכלא 4 עבר התעללות קשה על-ידי מפקד כליאה במקום. מדובר בקצין סגן אדיר מלכה ששירת בכלא 4 וכיום משרת בביה"ד הצבאי ביפו.

המקרה אירע לפני כשנה בכלא 4 והמידע הגיע בעקבות פניה של הבחור החרדי לוועד הציבורי נגד עינויים בישראל שהתלוננו בשם העצור למצ"ח. למרות חומרת המעשה והודאתו של הקצין והחלטת הפרקליטות הצבאית להאשים את הקצין בסעיפי ההתעללות, בהליך משמעתי נגזר על הקצין 10 ימי מחבוש על תנאי בלבד, ומפקדיו לא מצאו לנכון להעבירו מתפקידו או להורידו בדרגה.

בפרקליטות הצבאית מודים כי הקצין "חרג מסמכותו", "השתמש באלימות שחורגת מכוח הסביר" וכי הטיח את ראשו של הקרבן בקיר ללא סיבה מוצדקת. הוועד הגיש תלונה של צעיר חרדי נוסף שעבר התעללות חמורה ועינויים על-ידי אותו קצין. כחלק מההתעללות הפגינו הקצין המתעלל וחיילים נוספים במתקן הכליאה על זלזול ברגישותם הדתית של הקרבנות, כמו אי מתן גישה לספרי קודש ולתפילין.

בעקבות הפרסומים כתב ח"כ יעקב מרגי במכתבו: "בשבוע שעבר פורסם בהרחבה בכלי התקשורת כי מפקד הבידוד בכלא 4, סגן אדיר מלכה, התעלל בצורה קשה בעציר חרדי בכלא 4. לפי הדיווח, תלונת העציר נבדקה על ידי מצ"ח ונמצאה נכונה. עוד עולה כי תלונה נוספת נמצאת ברקע כנגד אותו קצין בשל אותה התנהגות חמורה.

"לפי הפרסומים האירוע טופל בהליך משמעתי ועל הקצין הוטלו 10 ימי מחבוש על תנאי. לטעמי מדובר באירוע חמור לפיכך קולת העונש מעבירה מסר לדרגי הפיקוד הזוטרים כי הכאה והתעללות בעציר תסתיים בלא כלום".

מרגי המשיך וכתב: "אנו כמחוקקים וכחלק מהחברה בישראל לא יכולים להשלים עם המשך שירות של קצין אלים. ואין מקום להמשך פיקוד לקצין זה בצה"ל. על המשטרה הצבאית מוטלת חובה לסלקו לאלתר ולקיים דיון חוזר בעניינו ולהטיל ענישה כבדה יותר אשר תכלול עונש מאסר בפועל".

בסיום מכתבו כתב ח"כ מרגי: "ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון אמר: 'לא די שיידע המפקד את מלאכתו. עליו להיות אוהב את האדם, שחיי הפקוד שלו יהיו יקרים לו והחייל שנשלח אליו יהיה יקר לו, שיאהב אותו. רק מפקד כזה ימצא בפקודיו מסירות-הנפש שתוליכם לכל אשר ישלח אותם. אם המפקדים יעוררו את האמון, את הדבקות ואת האהבה בחיילים שלהם - אזי תדע כל אם עבריה כי הפקידה את גורל בניה בידי המפקדים הראויים לכך'. בטוחני כי דוד בן גוריון לא ראה בעיני רוחו מפקד דוגמת סגן אדיר מלכה".

כאמור, המכתב נשלח לשר הביטחון מר אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט, קצין המשטרה הצבאית תא"ל רן כוכב, והפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק.