אאא

ביג דאטה היא טכנולוגיה שמיועדת לניתוח של כמויות אדירות של מידע לאיתור תובנות והקשרים. היא משמשת בעיקר לסטטיסטיקה ולמערכות בינה עסקית. ואולם, ג'ון קאהן, מנהל תחום אנליטיקה ומידע לקוחות במיקרוסופט מנצל את הטכנולוגיה הזו למציאת פתרון לבעיה קשה וכואבת: תסמונת המוות בעריסה.

מוות בעריסה אינו נובע ממחלה; מדובר בתופעה שהורגת 6 מתוך כל אלף תינוקות מהלידה ועד גיל שנה. הסיבות למוות עדיין לוטות בערפל: רופאי ילדים שעבדו על הבעיה עד היום לא הצליחו לבודד באופן מדויק את הגורמים למוות. ישנם גורמי סיכון כגון שינה של התינוק על הגב או עישון במהלך הלידה, אך גם פעוטות ללא גורמים אלה מתים בעריסה.

רבבות מקרי מוות

עבור ג'ון קאהן מדובר ביותר מפרויקט התנדבותי - כאב לתינוק שנפטר מהתסמונת הזו לפני 13 שנה הוא מזדהה אישית עם הכאב והסבל של ההורים. "אהרון בני היה אמור לחגוג בר מצווה השנה", הסביר קאהן לסוכנות בלומברג, "וב-13 השנים האחרונות לא ממש הצלחנו לשפר את הסיכויים של הילדים". כ-52 אלף ילדים בשנה נפטרים מהתסמונת בארה"ב.

מותו של בנו תפס אותו בתחילת העבודה במיקרוסופט לאחר כ-18 שנים ב-IBM. הוא נאלץ להתמודד עם הכאב והסבל במקביל למעבר למקום עבודה חדש ולעיר חדשה וללא חברים או משפחה שיסייעו. למזלו, סטיב באלמר שהיה אז מנכ"ל החברה וסמנכ"ל הכספים סייעו לו בארגון הלווייה והעניינים המנהלתיים. קאהן הפך לדובר חרוץ עבור אלה שסובלים מהתופעה והוא ממשיך בפעילות לובינג ערה בקונגרס האמריקאי. עובדיו של קאהן הפתיעו אותו יום אחד כאשר חשפו את פרויקט הביג דאטה האחרון עליו עמלו - מערכת שמיועדת לנתח נתונים שקשורים לתסמונת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לטובת הפרויקט התגייסה גם קרן הצדקה של מיקרוסופט, שמעניקה את זמן הענן והמחשוב הנדרשים. אבל גם ביה"ח לילדים של סיאטל בהובלת מדען המוח נינו רמירז נרתם לעשייה ושילב את הגב המדעי-רפואי הנדרש לקידום המערכת. "הכוח שבענן והיכולת של הכלים החדשים האלה מאפשרים לנו להשוות נתונים במהירות הבזק", הסביר רמירז.

מעקב לידה כגורם מסייע

המערכת כבר הצליחה לסייע במציאת גורמים שמסייעים להוריד את הסיכוי למוות; בין השאר נמצא שנשים שהיו במעקב רפואי טרום הלידה החל מהשליש הראשון היו בסיכון נמוך הרבה יותר למוות בעריסה מאשר נשים שלא היו במעקב. נשים שהחלו את המעקב בשליש השני למשל, העלו את הסיכויים לתסמונת בקרוב ל-30% עד 40%.

המטרה הסופית עבור היא לייצר טבלה שרופאים בכל המדינה יוכלו למלא ושתשמש למעקב אחרי תופעות שעשויות לגרום למוות בעריסה. בנוסף המדענים כבר החלו להזין נתונים שנאספו בין 2004 ו-2010 בידי המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC). מדובר בנתונים של 29 מיליון ילדים שנולדו בשנים האלה במדינה. השילוב בין המידע ההיסטורי לבין המידע העדכני שרמירז מעוניין לבדוק,עשוי לסייע במציאת כל התסמינים או לפחות מרביתם - כשהתוצאה תהיה צמצום מסיבי של הסיכוי למוות בעריסה.