אאא

המשטרה פשטה היום (ה') על כמה מקומות בחיפוש אחר מסמכים מסווגים הקשורים לכאורה לפרשת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בהם הוצאת "ידיעות ספרים". ביום ראשון אמורה ועדת השחרורים לדון בקיצור תקופת המאסר שלו. באחרונה הודיעה פרקליטות המדינה כי תתנגד בוועדת השחרורים להענקת שחרור מוקדם לאולמרט, בין השאר בשל פרשת המסמכים המסווגים שנמצאו בתאו.

בחודש שעבר נודע כי מסמכים החשודים כמסווגים נתפסו אצל אולמרט ואצל עורך דינו. בעקבות המידע הזה החליטו בשב"ס לשלול מראש הממשלה לשעבר חופשות מהכלא ושימוש בטלפון הציבורי שבאגף. המסמכים התגלו בביקור של עורך דין אצל אולמרט. בחיפוש שנערך בתאו נתפסו מסמכים נוספים שלא קיבלו אישור מהמלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון).

בעקבות האירוע הורה המלמ"ב לחקור את העניין ועירב בנושא את גורמי המודיעין של שירות בתי הסוהר. הנושא הועבר לדרגים הגבוהים במשרד המשפטים. בחודש שעבר אף נמנע מפרקליטיו של אולמרט להיפגש עמו בכלא מעשיהו. אחת מהם, עו"ד שני אילוז, עברה עם הגעתה לכלא את הבידוק הביטחוני, אך לאחר מכן נמסר לה כי היא אינה יכולה להיכנס בשעריו. הפרקליטה ציינה כי השב"ס הודיע לה כי עו"ד אלי זהר, שמייצג אף הוא את ראש הממשלה לשעבר, לא יכול להיפגש עם אולמרט.

עם פרסום הפרשה, מסרו עורכי דינו של אולמרט כי "במהלך שהותו בבית הכלא כתב מר אולמרט ספר אוטוביוגרפי העוסק בתולדות חייו, ופעילותו בנושאים חברתיים, כלכליים ובנושאי ביטחון גורליים. ספר זה הועבר במלואו לצנזורה לפני למעלה מחודשיים ולאיש, בוודאי לא למר אולמרט, אין כוונה לפרסם אותו מבלי לקבל את אישור הצנזורה. מעבר לספר לא הוצא על ידי מר אולמרט כל חומר מסווג אחר, לא הועבר על ידו ולא פורסם על ידו".

אולמרט מרצה 27 חודשי מאסר ואמור להשתחרר מהכלא בקיץ 2018. בסוף מרס דחה הנשיא ראובן ריבלין את בקשת החנינה של ראש הממשלה לשעבר שהורשע בקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט.